Ambalaj, hem çok yönlü bir pazarlama aracıdır, hem de lojistik işlevinin ayrılmaz bir parçası…

 

Yapılan araştırmalar, market alışverişlerinin %70’inde, satın alma kararının raflarda verildiğini göstermektedir. Raflarda yer alan ambalajlar da ürün fiyatı kadar satın alma kararında etkilidir. İyi tasarlanmış bir ambalajın kendi reklamını yaptığını ve sessizce ürünü sattığını düşünürsek, önemini daha iyi anlayabiliriz.

 

 

Ambalaj, etkili bir marka kimliğinin gelişmesinde kritik bir unsurdur. İyi bir ilk izlenim bırakmak ürünün performansı açısından çok değerlidir. Müşteriyle güçlü bir iletişim sağlamanın yanında nakliye, depolama, muhafaza ve yeniden kullanım gibi pek çok farklı işlevi de yerine getirir. Ambalajın görevini tamamladıktan sonrası için geri dönüşümünün planlanması da yaşam merkezli tasarım açısından büyük önem taşır.

 

Alışveriş sırasında birçok ürünle karşılaşan müşterilerin karar verme sürecini hızlandıran ambalaj, rakiplerden farklılaşmak ve satışı artırmak üzere etkili bir platformdur. Satın alma eyleminin rasyonel kararlarla gerçekleştiği düşünülse de aslında duygusal kararlar daha belirleyicidir. Birçok insan, duyguların satın alma üzerindeki etkisinin, özellikle dürtüsel satın alma davranışlarının bilinçli olarak farkında olmaz. Ambalaj tasarımcıları, satın alma sürecini yöneten bu duygusal bağı kurgulama rolünü üstlenirler.

 

Endüstriyel ürün tasarımı ve ambalaj tasarımı disiplinlerinden ortak faydalanarak ürüne artı değer katarız. İnovatif tasarımları kendi bünyemizde iki boyutlu ve üç boyutlu olarak oluşturup test ediyoruz. Fizibilite ve konsept tasarım aşamasından üretime kadar her bir projenin ayrı ayrı safhalarını üstlenerek hayata geçiriyoruz.

 

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.