Kent alanlarında halkın kullanımına açık günlük yaşamı destekleyen teknolojik donanımlardır. Kent içerisinde ulaşımdan ödeme sistemlerine, şehir bilgilendirme birimlerinden güvenlik çözümlerine kadar bir çok donanım kent teknolojilerinin bileşenidir. Şehir yaşamına konfor katar, insan hareketleri, trafik akışı gibi yoğunlaştıkça karmaşıklaşan gelişimlere teknolojik altyapı sunar.

Kent Konforu ve Verimlilik

Kenti makro düzeyde izlemek, yönlendirmek, günlük akışları verimli hale getirmek, belediye gibi yönetici kuruluşların yeni çözümler üretmesi için veri sağlamak kentsel donanımlar ile mümkündür. Kentsel teknolojiler aynı zamanda halkın kullanım alanlarında birey bazında çözümler sağlar.  ortak kullanım alanlarında günlük ihtiyaçlarına çözümler sunar.

Kentsel Teknoloji Örnekleri

ATM üniteleri, şehir bilgilendirme kioskları, şarj istasyonları, gıda ve içecek destek üniteleri, güvenlik donanımları, elektronik yönlendirme sistemleri, trafik bilgilendirme donanımları gibi bir çok bileşen kent teknolojileridir. Ancak bununla sınırlı değildir, her kent bölgesinin ve her toplumsal kültürün farklı özel ihtiyaçları bulunmaktadır. Buna göre özel çözümler geliştirilir ve konumlandırılır. Örneğin kitap paylaşım cihazları, atık dönüşüm kioskları, sokak hayvanları için yiyecek dispenserleri gibi özel donanımlar kent gelişmişliği ve toplumsal beklentilerin sonucu olarak ortaya çıkar. Tasarım çalışmaları ile geliştirilir ve kullanıma sunulur.

 

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.