Halkın kullanımına açık alanlarda, kamusal yaşamı destekleyen ve geliştiren teknolojik donanımlardır. Kent ulaşımdan, şehir bilgilendirme birimlerine, ödeme sistemlerinden, güvenlik çözümlerine kadar birçok donanım kent teknolojilerinin bileşenleridir. Şehir yaşamının konforunu ve güvenliğini artırır. İnsan hareketliliği, trafik akışı ve servis hizmetleri gibi yoğunluklar arttıkça karmaşıklaşan gelişimlere teknolojik altyapı sağlar.

 

Kent Konforu ve Verimlilik

Kenti makro düzeyde izlemek, yönlendirmek, günlük akışları verimli hâle getirmek, belediye gibi yönetici kuruluşların yeni çözümler üretmesi için altyapı sağlamak kentsel donanımlar ile mümkündür. Kentsel teknolojiler aynı zamanda halkın kullanım alanlarında birey bazında self-service çözümler sağlar. Ortak kullanım alanlarında günlük ihtiyaçlara kolay ve güvenilir çözümler sunar.

Kentsel Teknoloji Örnekleri

Şehir bilgilendirme kioskları, şarj istasyonları, ATM üniteleri, gıda ve içecek destek otomatları, güvenlik donanımları, elektronik yönlendirme sistemleri, trafik bilgilendirme donanımları gibi birçok bileşen kent teknolojileridir. Ancak bununla sınırlı değildir, her kent bölgesinin ve her toplumsal kültürün farklı özel ihtiyaçları bulunmaktadır. Buna göre özel çözümler geliştirilir ve konumlandırılır. Örneğin kitap paylaşım cihazları, atık dönüşüm kioskları, sokak hayvanları için yiyecek dispanserleri gibi özel donanımlar toplumsal beklentilerin sonucu olarak ortaya çıkar ve kent gelişmişliği hakkında izlenim oluşturur. Kent yönetici kurumları tasarım ve etüt çalışmalarıyla yeni çözümler geliştirir ve kullanıma sunar. 

 

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.