Turkcell Mağaza Mobilya Optimizasyon ve Mühendislik

Turkcell Mağaza Mobilya Optimizasyon ve Mühendislik

  • Müşteri BLT YAPI, Istanbul
  • Yıl 2016-2017
  • Hizmetler Tasarım Mühendisliği, Teknik Şartname

Deneyim Mağazası Tasarımı

Bu proje, Turkcell mağazaları içinde kullanılan tüm mobilya, cihaz masası, kasa ve satış ünitelerinin seri üretim şartlarına uygun hale getirilmesini kapsar. Yaklaşık 2000 mağazada uygulanacak olan deneyim mağazası tasarımı çalışmasının mühendislik, malzeme, kullanıcı ergonomisi ve tüm maliyet analizleri yapılmıştır.

Tasarım Mühendisliği
  • Paylaş:

Perakende mağaza tasarımı denilince birçok kişinin aklına sadece mağaza içi raf ve malzemeleri düzenlemek gelebilir. Ancak perakende tasarımı sadece bunlarla sınırlı değildir. İyi bir mağaza tasarımında hem alanın estetik yönleri ön plana çıkarılır, hem de mağaza alanından en iyi şekilde yararlanılır. Estetik bir seçimden çok bir strateji olarak nitelendirilebilecek perakende tasarımında amaç müşterilerin ilgisini çekmek ve marka kimliğini güçlendirmektir. Bu sayede satışların da artması öngörülür.

İçinde bulunduğumuz bu dijital çağda, bir perakende mağaza için sadece tüketicilerin aradığı ürünlere sahip olmak yeterli değil. Çünkü birçok ürün tek tıklama ile ürün bulma ve satın alma kolaylığı sunan online alışveriş sitelerinde de mevcut. Online alışverişin cazibesi ile rekabet edebilmek için, perakende tasarım endüstrisi websitelerinde tam olarak elde edilemeyen “deneyim” kavramını öne çıkarmakta. Deneyim mağazacılığı adı verilen bu yeni trend tasarımlar, tüketicilere daha iyi bir deneyim sunup mağaza içerisinde geçirdikleri zamanı artırmayı hedefliyor.

Dijital dünyada teknolojinin yeri yadsınamaz. Perakende dünyasında da teknolojinin payı büyüktür. Özellikle yeni jenerasyon müşteriler için ürün deneyimi, satın alma süreçlerinde önemli bir yer tutuyor. Hayliyle teknoloji ile satış stratejilerini birleştirebilen mağazalar da başarıya ulaşıyor.

 

Turkcell, bu konuda ülkemizdeki öncülerden birisidir. Marka, dijital imza teknolojisi ile hem çevreye önem veriyor hem de müşterilerine daha hızlı ve sağlıklı bir hizmet sunuyor. Çalışanlarının tablet kullanımını destekleyen Turkcell, müşteri deneyimini bambaşka bir boyuta taşımayı amaçlıyor.

Şimdilerde mağaza tasarımında daha müşteri odaklı ve sofistike bir alışveriş deneyimi ön plana çıkıyor. Bu dönemde perakende tasarım endüstrisinin trendlerinden biri markayı ve marka değerini hikayeleştirmek. Bir diğer trend ise, ürünleri müşterilere deneyim yoluyla sunmak.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.