Endüstriyel Tasarımda Üretim Stratejileri

Ürün ve üretim stratejileri; ürün geliştirme faaliyetlerinde başarı elde etmek isteyen işletmeler için tasarımın estetik niteliği kadar kritik önem taşır. İşletmeler yeni bir ürün geliştirirken ve üretim süreçlerini planlarken en az yatırımla en yüksek verimi almayı hedefler. Geliştirdikleri ürünler için ideal planlamayı yapmak, en iyi üretim koşullarını oluşturmak önceliklidir.

Bir ürünün hayata geçmesinde her detay titizlikle yürütülmelidir. Bu süreç endüstriyel tasarım aşamasında başlar. Üretüm yöntem ve tekniklerinnin bu aşamda seçilmesi doğru tasarım kararlarının verilmesi bakımından önemlidir.  Tasarım aşamasında üretim yöntem ve teknikleri, üretici kaynakları gözden geçirilmelidir. Kritik kararlar firmaya fayda sağladığı gibi, her kararın bir maliyeti vardır ve ürün stratejisi şekillenirken fayda maliyet dengesine odaklanılmalıdır. Tecrübeli tasarım ofisleriyle çalışmak çok ciddi zaman ve değer kazandırır.  Maliyet avantajı sağladığı gibi değer yaratmak için fırsat alanını genişletir. Önceden çokça deneyimlenmiş proje kültürü, üretim yöntemleri bilgisi, kalıp teknikleri, maliyet analiz yetkinliği, standartlara uygun mühendislik altyapısı,seri üretim koşullarının tanımlanabilmesi  gibi bir çok belirleyici konunun yönetimi projenin kaderini belirler. Tüm bu adımların içinde olduğu kapsamlı bir plan işletilmelidir. Başarılı bir ürün geliştirme süreci, ürünü ve firmayı bölgesel alanda sınırlı kalmayacak bir performansa yönlendirir.

Endüstriyel tasarım, yalın bir ifadeyle endüstri alanında üretilen ürünlerin kullanıcı açısından işlevsel, müşteri kitlesinin beğeneceği, kullanım ihtiyaçlarına yardımcı olacak şekilde fikir aşamasından itibaren geliştirilmesi ve üretime uygun olacak şekilde projelendirme sürecidir. Ürünün biçim, doku, renk, çizgi gibi özelliklerinin duyularla algılanması ve kullanıcıya hitap etmesi gerekir. Markalar müşteri kitlelerini etkilemek için tasarım yaratıcılığı ile birlikte teknoloji çözümlerini bir araya getirir.

Endüstriyel Tasarımda Ürün ve Üretim Stratejileri

Endüstriyel Tasarımda Ürün Stratejisinin İşlevi

Endüstriyel tasarımda ürün ve üretim stratejileri bir bütün olarak kabul edilmelidir. Ürün stratejisi öncelikle ürünün tasarım ve fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi tasarım aşamasından mühendislik ve pazarlama yaklaşımına kadar bir öngörü oluşturur. Ortaya çıkan sonuçlardan hangi seçeneğin  üretime alınacağına karar verilmesi süreciyle devam eder. Her marka tüketicilerin ilgisini çekecek, tüketici ihtiyaçlarına cevap verecek kreatif bir ürün piyasaya sürmek durumundadır. Günümüzde rekabet alanında en önemli değer tasarım olarak kabul edilmektedir.

Bir ürün geliştirmek ve üretim aşamasına getirmek sanıldığından çok daha derin bir disiplindir. Çünkü ürünün piyasaya sürüleceği süreç ve sonrası da düşünülmelidir. Bunun için de profesyonel bir tasarım ekibiyle birlikte ürüne yönelik bir strateji oluşturulmalıdır.

Ürün stratejisi içinde şu noktalar önemlidir;

Ürünün Geliştirilmeye Açıklığı: Tasarlanan ürün öncelikle değişen ihtiyaçlara göre geliştirilebilir olmalıdır. Ürününüze yönelik geliştirdiğiniz stratejide daha sonra kullanıcı dönüşlerini de takip etmek, tasarım trendlerini yakalamak adına geliştirmeye açıklık olmalıdır.

Maliyet Dengesi: Ürünün firmanıza kazandıracağı bir bedel olmalıdır. Bunun için malzeme gideri, reklam gideri, ulaşım gideri gibi tüm unsurları dikkate alarak bir maliyet dengesi kurmak gerekir.

Pazar Konumlandırması: Geliştirmeyi düşündüğünüz ürünün pazarda nasıl konumlandırılacağına yönelik de bir pazarlama stratejisi geliştirmeniz gerekiyor. Tasarım danışmanlarınız Pazar konumlandırması konusunda size yardımcı olacaktır.

Malzeme Kalitesi ve İşlevsellik: Tasarladığınız ürün bir soruna çözüm bulmanın yanında malzeme kalitesiyle de ön plana çıkmalıdır. Tüketicilere kullanım konusunda uzun ömür garantisi vermeniz gerekir. Ayrıca malzemelerin işlevsel olması da tüketici gözünde değerinizi arttırır.

Çevre Dostu Ürün Tasarımı: Bir ürün için tasarım stratejisi oluştururken geri dönüştürülebilecek, çevreye zarar vermeyen malzemeler kullanmalısınız. Çevre dostu ürün tasarımı her zaman markanıza değer katacaktır ve sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Endüstriyel Tasarımda Ürün ve Üretim Stratejileri Oluşturma

Ürün ve üretim stratejileri içinde üretim süreci profesyonel planlanmalıdır. Üretim stratejisi ile firmanızın belirlenen hedeflere ulaşması için uzun vadeli yol haritası oluşturabilirsiniz. Tasarladığınız ürünler için üretim faaliyetleri profesyonel bir şekilde oluşturulmalıdır;

  • Üretim süreciniz için doğru yatırımla gelecek planlarınızı oluşturmalısınız.
  • Üretim tesisinizi hedeflerinizle aynı doğrultuda planlamalısınız.
  • Üretim teknolojisinde en yeni uygulamaları araştırarak kullanmaya başlamalısınız.
  • Üretim aşamasında görev alacak ekibin eğitimini doğru planlamalı, yenilikleri ekibinizin takip edebilmesini sağlamalısınız.
  • Üretim stratejisi kapsamında süreci takip edecek bir program oluşturmalısınız.

Ürün ve üretim stratejileri içinde bir ürün için tasarım desteği almak kadar üretim sürecini de profesyonel şekilde oluşturmak önemlidir. Yatırımlarınızı riske atmak istemiyorsanız Arman Tasarım tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.