Endüstriyel Tasarımda Ürün ve Üretim Stratejileri

Ürün ve üretim stratejileri; faaliyetlerinde başarı elde etmek isteyen işletmelerin başarılı olmasında çok önemlidir. Her işletme yeni bir ürün tasarlarken ve ürünün üretim süreçlerini planlarken en az yatırımla en yüksek verimi almayı hedefler. Bunun için de ürünler için en ideal planlamayı yaparak en iyi üretim teknikleri hayata geçirilmelidir.

Bir ürünün üretim aşamasında her detay titizlikle yürütülmelidir. Bunun için doğru kararlar verilmeli, her karardan firmanın fayda sağlanmasına odaklanılmalıdır. Tecrübeli tasarım ofisleriyle çalışmak size çok ciddi zaman kazandırır ve önemli bir maliyet avantajı sağlar. Önceden deneyimlenen malzeme çeşitliliği, üretim yapısı, kalıp detayları, projeye özel maliyet analizi, standartlara uygunluk gibi tüm stratejik konuların içinde olduğu bir planlama yapılmalı.

Endüstriyel tasarım, endüstri alanında üretilen ürünlerin kullanıcı açısından işlevsel, müşteri kitlesinin beğeneceği, kullanıcı ihtiyaçlarına yardımcı olarak şekilde fikir olarak geliştirilmesinden sonra üretime uygun olacak şekilde projelendirme sürecidir. Ürünün doku, renk, çizgi ve şekil gibi duyularla algılanan bütüne hitap etmesi gerekir. Endüstriyel tasarımda markalar müşteri kitlelerini etkilemek için yaratıcılıkla birlikte son teknoloji ekipmanları bir araya getirir.

Endüstriyel Tasarımda Ürün ve Üretim Stratejileri

Endüstriyel Tasarımda Ürün Stratejisinin İşlevi

Endüstriyel tasarımda ürün ve üretim stratejileri bir bütün olarak algılanır. Ürün stratejisi öncelikle hangi ürünün üretime alınacağına karar verilmesi süreciyle başlar. Her marka tüketicilerin ilgisini çekecek, tüketici ihtiyaçlarına cevap verecek kreatif bir ürün piyasaya sürmek ister.

Bir ürün geliştirmek ve üretim aşamasına almak sanıldığından çok daha derin bir disiplindir. Çünkü ürünün piyasaya sürüleceği süreç ve sonrası da düşünülmelidir. Bunun için de profesyonel bir tasarım ekibiyle birlikte ürüne yönelik bir strateji oluşturulmalıdır.

Ürün stratejisi içinde şu noktalar önemlidir;

Ürünün Geliştirilmeye Açıklığı: Tasarlanan ürün öncelikle değişen ihtiyaçlara göre geliştirilebilir olmalıdır. Ürününüze yönelik geliştirdiğiniz stratejide daha sonra kullanıcı dönüşlerini de takip etmek, tasarım trendlerini yakalamak adına geliştirmeye açıklık olmalıdır.

Maliyet Dengesi: Ürünün firmanıza kazandıracağı bir bedel olmalıdır. Bunun için malzeme gideri, reklam gideri, ulaşım gideri gibi tüm unsurları dikkate alarak bir maliyet dengesi kurmak gerekir.

Pazar Konumlandırması: Geliştirmeyi düşündüğünüz ürünün pazarda nasıl konumlandırılacağına yönelik de bir pazarlama stratejisi geliştirmeniz gerekiyor. Tasarım danışmanlarınız Pazar konumlandırması konusunda size yardımcı olacaktır.

Malzeme Kalitesi ve İşlevsellik: Tasarladığınız ürün bir soruna çözüm bulmanın yanında malzeme kalitesiyle de ön plana çıkmalıdır. Tüketicilere kullanım konusunda uzun ömür garantisi vermeniz gerekir. Ayrıca malzemelerin işlevsel olması da tüketici gözünde değerinizi arttırır.

Çevre Dostu Ürün Tasarımı: Bir ürün için tasarım stratejisi oluştururken geri dönüştürülebilecek, çevreye zarar vermeyen malzemeler kullanmalısınız. Çevre dostu ürün tasarımı her zaman markanıza değer katacaktır ve sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Endüstriyel Tasarımda Ürün ve Üretim Stratejileri Oluşturma

Ürün ve üretim stratejileri içinde üretim süreci profesyonel planlanmalıdır. Üretim stratejisi ile firmanızın belirlenen hedeflere ulaşması için uzun vadeli yol haritası oluşturabilirsiniz. Tasarladığınız ürünler için üretim faaliyetleri profesyonel bir şekilde oluşturulmalıdır;

  • Üretim süreciniz için doğru yatırımla gelecek planlarınızı oluşturmalısınız.
  • Üretim tesisinizi hedeflerinizle aynı doğrultuda planlamalısınız.
  • Üretim teknolojisinde en yeni uygulamaları araştırarak kullanmaya başlamalısınız.
  • Üretim aşamasında görev alacak ekibin eğitimini doğru planlamalı, yenilikleri ekibinizin takip edebilmesini sağlamalısınız.
  • Üretim stratejisi kapsamında süreci takip edecek bir program oluşturmalısınız.

Ürün ve üretim stratejileri içinde bir ürün için tasarım desteği almak kadar üretim sürecini de profesyonel şekilde oluşturmak önemlidir. Yatırımlarınızı riske atmak istemiyorsanız Arman Tasarım tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.