Endüstriyel Tasarımın Geleceği: 7 Temel Öngörü

Eşi görülmemiş bir değişim ve yenilik çağındayız, tasarımın geleceği hakkında çok şey söyleniyor. Önümüzdeki yıllarda, sorumluluk alan tasarımcılar için bir kırılım noktası olacak. Bunu durumu sadece kendini geliştirenlerin kazanacağı bir hayatta kalma savaşı olarak da görebiliriz. Kullanıcısını yönlendiren ürünler, markaların çok daha fazla etkileşimde bulunduğu ve tüketicilerle gerçek bağlantı kurabildiği ortamlara dönüşüyor.

Cömertlik, sorumluluk ve şeffaflık gibi kavramlar, tasarımın geleceği hakkında rehberlerimiz olacak. Üstün ürünler oluşturmak için, beklenenin ötesinde bir etkiyi hedeflemek ve başarmak önemli. Bu, her şeyin tasarım olduğu bir zamanda artan bilinçli kullanım, tasarım farkındalığı ve algıda değişimin bir sonucudur. Şirketlerde giderek üretimde çalışanların yerini robotlar alırken, tasarımcıların sayısı ve kapsamı artmaktadır, artmalıdır.

Tasarımın geleceği hakkında
Gelecek tasarımlar için 7 temel öngörü görseli

1. Ürün tasarımcıları geleceğin düşünürleri/filozofları olacak.

Tasarımcılar iş geliştirme, düşünme, problem çözme ve iletişim becerilerini geliştirerek değer zincirini yükseltmeye öncülük ediyor. İyi tasarımcılar bu yeni becerileri başarıyla uygulayanlar olacaklarlar. Bu onları “hızlı refleks veren düşünürler” olarak konumlandıracak: Sürekli değişen manzaraya sürekli uyum sağlayabilecek ve birçok farklı işlevde çalışabilecek bir altyapı oluşturmakta görev alacaklar. Bu süreçte bizim adımıza işlerimizi yapan teknolojik ürünler, tasarımcıların etkili tasarım stratejileri kurgulamaya odaklanması için daha serbest bir alan oluşturacak.

2. Tasarımcılar için popüler olacak iki yetenek “finans ve satış” olacak.

Finans, iş dünyasının dili ve bu dili nasıl konuşacağınızı bilmemek, işleri çözmenin daha zor olması anlamına gelir. Satış ise tasarımınızın neden birinin problemini çözdüğünü açıklamaktır. Satabildiğiniz zaman, çözümlerinizin gerçekten insanlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

3. Ürün tasarımcıları daha çok “uzlaştırıcı” tasarıma odaklanacak. Ürün ile kullanıcısını aynı paydada toplamayı başaran firmalar, gelecekte varlığını garanti altına alacaklar.

Son 20 yıldır etkileşim tasarımı manuel kullanıcı girdisine dayanmaktaydı. Araştırmalar, kullanıcı yorumları, çeşit çeşit formlar… Bir değer elde etmek için birilerinin ürününüzle sürekli etkileşim kurması gerekir. Ancak otomatik teknolojilerin (AI / ML / DL vb.) yükselişiyle, bu manuel girişin çoğu otomatikleşti. Ayarlayın ve unutun! Ürünler bizim adımıza bir şeyler yapacak ve bizim için bir ajan/uzlaştırıcı görevi görecek. İşte bu etkili tasarım. Geleceğin tasarımcıları, insanlara ürünü ayarlama ve izleme yeteneği verirken, çoğunlukla otomatik ürünler yaratmaya odaklanacaklar.

4. Tasarımın artan disiplinler arası iletişimi, yenilikte kilit öneme sahip.

Endüstriyel ürün tasarımı, yaşam biçimlerinin sorunlarını tanımlamak ve kullanılabilir ürünler ve deneyimler yaratmak için olası çözümleri düşünmekle ilgilidir. Bir bütün olarak kullanıcı deneyimini ve kullanıcının hedeflerinin işletmenin hedefleriyle nasıl ilişkili olduğunu düşünmek anlamına gelir. Ürünler veya özellikler hakkında düşünürken, ürün tasarımcılarının aşağıdaki soruları yanıtlaması gerekir: Hangi sorunları çözmeye çalışıyoruz? Bu sorunu kim yaşıyor? Bu sorular, ürün tasarımcılarının yalnızca estetik tasarımı değil, bir ürünle ilgili tüm kullanıcı deneyimini tanımlamasına ve anlamasına yardımcı olur. Araştırmacı bu yaklaşım yeniliklere yol açar.

5. Tasarımın geleceği tasarımcıların incelikler konusunda uzman hale gelmesinde yatar.

Sorun tanımlandıktan sonra buna işe yarar bir çözüm bulmak tasarım ve mühendislik ekiplerinin birlikte çalışmasına kalmıştır. Buradaki çalışmanın bir kısmı çözümü doğrulamak ve son kullanıcı için en iyi deneyimin sunulduğundan emin olmaktır. Son kullanıcı için akılda kalıcı bir deneyim oluşturmak önemlidir, ancak çalışmalar aynı zamanda markanın iş gereksinimlerine de bağlı olmalıdır. Tasarımcılar, tasarımın bir işletme üzerinde ve son kullanıcı üzerinde yarattığı etkiyi aynı anda dikkate alır. Bunu inovatif bir incelikle başarmak, yalnızca geçmiş örnekleri referans alan yapay zeka tarafından devralınması mümkün olmayan bir iştir.

Tasarımın geleceğinde ince tasarımlar görseli
Tasarımın geleceğinde ince tasarımlar görseli

6. Ürün tasarımcıları şirket içerisinde daha kapsamlı görevler için (pazarlama, satış, üretim, montaj, servis ve reklam vb.) büyük fırsatlara sahip olacak.

Son birkaç yılda oldukça belirginleşen bir şey, ürün tasarımcılarının pazarı ve kullanıcıyı daha iyi algılamaları ile birlikte büyük fırsatlara sahip olmaları. Ürün yöneticileri ve tasarımcılar arasında her zaman tatlı bir gerilim yaşandı, çünkü tasarımcılar geliştirilmekte olan ürünün daha kapsamlı bir parçası olmak istiyorlardı. Bunun gerektirdiği sorumluluklar büyüktür ve iş büyütme düşüncesine dayanır.

Örneğin ürün üzerinden gelir elde etme, maliyeti (veya riski) en aza indirme, kendi tahsisatlarını, işlemlerini ve zamanlarını sadece kullanıcının etkisini değil, iş sonuçlarını nasıl yönlendirdiğini anlayarak kurgulamak gibi şeyler. En iyi durumda, bu, müşteriler ve kullanıcılar için daha iyi sonuçlar, finansman ve ürünler anlamına gelir.

7. Ürün tasarımında daha fazla sorumluluk ile etkinizi nasıl arttırabilirsiniz?

• İnsanların ürünü nasıl kullandığını ve ürünün yaşamlarını nasıl etkilediğini araştırın. Dinleyerek başlayın. İnsanları gerçekten dinleyin – sadece duymak istediklerinizi değil. Araştırma için çok fazla kaynağınız yoksa, zaten var olan araştırmalara güvenin.

• Ürününüz insanların fikrini değiştirebilir mi, bu konuda kendinize karşı dürüst olun. Şirketinizin kamuoyu oluşturmada nasıl bir rolü olduğunu öğrenin. Bu sorun zorluklarla doludur ve cevaplarınız iyi düşünülmüş olmalıdır. Bu sorumluluğu alamıyorsanız, başka bir şey üzerinde çalışın. Çalışmanızın etkisini anlamak eylemden önce gelmelidir.

• Ürününüzün çevreyi etkileyip etkilemediğini düşünün. Ürününüz çok fazla enerji tüketiyor mu? İnsanlardan bir şeyler yapmaları istendiğinde, çevreleriyle nasıl etkileşime girdiklerini düşünün. Ürünün fikriniz başarılı olursa bunun dünyaya nasıl bir etki bırakacağını sorun. Çalıştığınız kuruluş ne kadar büyük olursa, çalışmanızın çevre üzerindeki etkisi o kadar fazla olacaktır.

Ürün tasarımında daha fazla sorumluluk alma görseli

Arman Tasarım ekibi olarak yalnızca “tasarım aşaması” bölümüne değil uçtan uca ürün geliştirme sürecine odaklanmaya inanıyoruz.

Verilerin doğru sentezi, yenilikçi teorik söylemler ve gelecekçi tasarım stratejileri şirketlerin vazgeçilmez odak noktaları olacak. Tasarımcıların, şirketler arasındaki verimsiz süreçleri belirleme ve optimize etme konusunda tasarım ekiplerinin dışına adım attığını göreceğiz.

Tasarımın geleceği hakkında görseli

Dünyamızda görmek istediğimiz değişim olmaya kararlıyız!
Biz Arman Tasarım olarak problemleri seviyoruz, çünkü tasarımı gerçekten değişiklik yapmak için kullanma fırsatını temsil ediyorlar.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.