Geleceğin Kontrollü İş Hayatı için Sosyal Mesafe Koruyucu: MESS-Safe

Tüm dünyada üretim süreçleri ve çalışma düzeni açısından bir dönüşüm yaşanırken geleceğin normalini bugünden inşa etmek önem kazanıyor. MESS’in geliştirdiği, Arman Tasarım’ın ürün endüstriyel tasarım ve mühendislik çalışmalarını üstlendiği MESS-Safe, sosyal mesafe farkındalığını artırırken sağlıklı ve verimli bir iş modelini de mümkün kılıyor. İş sağlığı ve güvenliğini merkeze alan proje, yeni nesil teknolojiler sayesinde üretim sürecindeki etkileşimleri koruma altına alıyor. 

İş Hayatının Dinamikleri Değişiyor

Dünyayı etkileyen pandemi sürecinde, sosyal hayatın evirildiğini ve normalleşme aşamalarının tedbirler çerçevesinde gerçekleştiğini gözlemliyoruz. Hayati önem taşıyan sosyal mesafe kavramını norm haline getirmek ancak yenilikçi yöntemlerle sağlanabilir. Çalışma hayatındaki geçmiş alışkanlıkları kırmak ve geleceğin kurallarını sistematik bir şekilde hayata geçirmek için etkili ürünlere hiç olmadığı kadar çok ihtiyaç var.

Türkiye Metal Sanayiciler Sendikası’nin Teknolojik Dönüşüm Projesi

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) 60 yıllık deneyimi ve bilgi birikimiyle geliştirilen MESS-Safe projesi, üretim faaliyetlerini sürdürülebilir kılmak ve istihdamı korumak açısından toplumsal bir faydaya hizmet ediyor. MESS-Safe girişiminin ilk ürünü olan sosyal mesafe koruyucu, Türkiye’nin pandemi sürecinden güçlü bir şekilde çıkmasını ve yeni kurallarla daha hızlı adapte olmasını sağlıyor.

mess-safe-0Main
mess-safe-6
mess-safe-7
mess-safe-2

MESS-Safe Nasıl Çalışıyor?

MESS-Safe, boyna takılabilen veya kemere monte edilen bir giyilebilir ürün ile bir mobil uygulamayı içeriyor. Bluetooth teknolojisiyle çalışanlar arasında mesafeyi ölçen uygulama, sosyal mesafe kuralının iş hayatına entegre edilmesi için çözüm sunuyor.

mess-safe-8

Sosyal Ağ Haritası Çıkarılıyor

Ayrıca çalışanlar sosyal mesafe kurallarına uydukları takdirde bu amaç için geliştirilen başarı puan sistemiyle değerlendiriliyorlar. İş sağlığına yönelik etkili bir denetim aracı olarak da kullanılabilen ürün, çalışma ortamına dair çeşitli yönergeler vermeye olanak sağlıyor. Çalışanların arasındaki mesafe raporlanabildiği için idari anlamda gerekli düzenlemelerin yapılması da mümkün oluyor. Ürünün yönetim paneli üzerinden sosyal ağ haritası çıkarılabiliyor ve yoğun etkileşim alanlarındaki kişiler tespit edilebiliyor.

mess-safe-5-1
mess-safe-1

Bir Metrelik Sosyal Mesafe Korunuyor

Çalışanlar arasındaki sosyal mesafeyi korumak amacıyla giyilebilir ürün ve mobil teknoloji desteğiyle acil bir ihtiyaca yanıt vermek kolaylaşıyor. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında ekipmanların en etkili şekilde kullanılması sağlanıyor. İki çalışan arasındaki bir metrelik sosyal mesafenin ihlal edilmesi halinde devreye geçen görsel ve işitsel uyarı mekanizmaları çalışma hayatının yeni sınırlarını çiziyor.

Mess-Safe endüstriyel tasarım ve mühendislik çalışmaları görseli

İş hayatının yeni kurallarının hayata geçmeye başladığı “yeni normal”e geçiş döneminde, tasarım odaklı düşünme ve yaşam merkezli tasarım yaklaşımı ile projelerin hayata geçmesine katkı sağlıyoruz. Özellikle bu süreçte iş hayatında etkili bir topluluk yönetiminin ekonomiye olası yansımalarının bilincinde olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.