İş Geliştirme Stratejisi Olarak İnovasyon ve Yaratıcı Planlama

İş geliştirme; firmanızın müşterinizde marka algısı oluşturması, kullanıcılarının taleplerini anlaması ve geleceğe yönelik köklü yatırımlar yapması adına başvurmanız gereken bir süreçtir. İşletmeler ürettikleri bir üründe ya da verdiği bir hizmette belirli bir yaratma stratejisi geliştirmelidir.

Neredeyse her sektörde rakiplerinizin çok fazla olması nedeniyle fark yaratacak çağımıza ve müşteri kitlenize hitap edecek projeler hayata geçirmeniz gerekir. Tüketicide ilk duyduğunda heyecan yaratan ve bir ihtiyaca nitelikli çözüm getiren bir ürün, her zaman rakiplerinin önüne geçer.

Eskiden reklam araçları kısıtlıyken bu alana yoğun yatırım yapan markaların bir ürünün kalıcı adı haline geldiğini hatırlatmak isteriz. Örneğin; geçmişte bulaşık deterjanı için koyulan Cif markasının ismini –hala- kullanıyoruz. Firmalar, reklam araçlarının dijital mecralara kaymasıyla, reklam yapabilecek bütçeyi de ayırmaya başladılar. Bu yüzden de planlama sürecinde yaratıcılık markalar ve firmalar için farklı bir boyut kazandı.

İş Geliştirme Stratejisi Olarak İnovasyon ve Yaratıcı Planlama

İş Geliştirme Stratejisinde İnovasyonun Rolü Nedir?

İnovasyon kavramı sayesinde firmalar iş geliştirme sürecinde mevcut ürünleri yaratıcılık da katarak geliştirmeye başladılar. Her sektörde rekabetin çok yoğun olduğu bir zaman diliminde yeni ürünlerin geliştirilmesi ve kendine yer edinmiş ürünlerin insan hayatını kolaylaştıracak şekilde tasarlanması marka bilinirliği için çok önemlidir.

İnovasyon, iyi uygulanmış fikirler sayesinde daha verimli süreçler, ürünler ve hizmetler geliştirmeyi amaçlar. Bir iş stratejisi olarak inovasyon, şirketinizin büyümesini hızlandırır, rekabetin arasında öne çıkarır ve sektörde elde ettiğiniz avantajın sürdürülebilir olmasını sağlar.

Tasarım kavramı artık tüm firmalar için hayati bir rol oynamaya başladı. Fark yaratan ve kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak tasarımlar, profesyonel tasarımcıların hayal dünyasıyla şekilleniyor.

İnovasyonun bir işin geliştirilmesindeki rolüne biraz daha detaylı bakalım;

İnsanların yaşadığı sorunlar doğru bir şekilde belirlenebilir. Bu süreçte piyasa araştırması, kullanıcı dönüşümleri, karşılaştırmalı analiz stratejileriyle sorunlar doğru tespit edilebilir.
Belirlenen sorunların özüne inerek başka bir gözle fark edilmeyen lateral bir bakış açısıyla ortaya özgün bir çözüm sunulabilir.
Tasarlanan çözüm kısmının ve ürün geliştirmenin yapılabilirliği sorgulanır.
İnovatif çözümlerle ortaya çıkan farklı ve yaratıcı bir ürünün geliştirilmesi tek başına yeterli olmaz. Müşteri kitlesinin ürünü kullanmaya hazır olması gerekir.

İş Geliştirmede Yaratıcı Planlamanın Avantajları

İş geliştirme stratejilerinde yaratıcı planlama öne çıkan kavram olmaya başladı. Yaratıcı planlamayla birlikte işletmeniz için yeni gelir kaynakları yaratabilir ya da mevcut kaynaklarınızın potansiyelini en verimli şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. İşinizi büyütme konusunda adım atmak ve sektörde rakiplerinizden farklı yanlarınızı ortaya koymak istiyorsanız akıllıca çalışmalı ve yaratıcı düşünmelisiniz.

Müşteri kitlenizin size ilgi göstermesini istiyorsanız insanların hayatını kolaylaştıracak çok yönlü ürünler tasarlamalısınız. Tasarım danışmanlığı hizmeti veren profesyonel bir ekipten destek alarak kendi eşsiz markanızı yaratabilir ve pazar payınızı genişletebilirsiniz.

Müşterilerinizi ihtiyaçlarını doğru tanımlamak, markanıza değer katacak çözümler bulmak, olan çözümlerin ötesine geçerek fark yaratacak fikirler ortaya çıkarmak için inovasyon ve yaratıcı planlamayı iş geliştirme stratejinizde kullanmalısınız. Daha iyi deneyimler yaratmak için Arman Tasarım’ın 20 yılı aşkın deneyimlerinden yararlanabilirsiniz.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.