Ke-Bot’a 2020 European Product Design Ödülü

ePDA-Seal-blog-ke-bot

Baştan sona bir inovasyon süreci gerçekleştirdiğimiz ve sektörüne büyük yenilik getiren Ke-Bot, 2020 European Product Design Awards (EPDA) Yarışmasında, 2020 HONORABLE MENTION ödülü aldı. Avrupa tasarım dünyasına başarılı tasarımcıları tanıtmak amacıyla IDA’nın (International Design Awards) düzenleyicisi The Farmani Group (1985) tarafından kurulan yarışma bu yıl 4. defa düzenlendi. Günlük yaşamı iyi düşünülmüş işlevsel tasarımlarla iyileştiren ürünler, stratejik düşünme ve yaratıcılık özellikleri çerçevesinde değerlendirildi. Asmed firması için geliştirdiğimiz Ke-bot Saç Sayım ve Analizi Robotu bu değerlendirmede yüzlerce tasarım arasında kendini gösterdi.

ke-bot-blog-1
ke-bot-blog-3

Araştırma, projelendirme ve sonuç ekseninde ödüle uzanan ürün yolculuğunu özetleyecek olursak;
Bu projemizin tasarım araştırmasında çıkış noktamız, saç analiz metotlarının başarısının, tamamen doktorun deneyimi ile doğru orantılı bir durum olduğu realitesidir.
Ulaştığımız nokta ise operasyon planlaması ve devamında başarının ölçümlenmesi odağında somut ve güvenilir bir data çıktısı alabileceğimiz bir sisteme duyulan ihtiyacın tespitidir.
Proje süreci, insan kafasını 360 derece tarayarak hatasız analiz ve sayım yapabilme kabiliyetine sahip robot yapımı öngörüsü ile başlamıştır. Derin öğrenme ve yapay zeka algoritmaları ve görüntü işleme teknolojilerini barındıran yazılımın geliştirilmesine paralelinde tasarım süreçleri şekillendirilmiştir.
Teknolojik kurgu beraberinde tüm bu endüstriyel ürün tasarım süreçleri sonucunda 15 saat süren operasyonu 45 dakikaya indiren bir ürün elde edilmiştir.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.