Kent Mobilyaları Hayatımızı Nasıl Şekillendirir?

Kent deneyimi, aslında kent insanının her gün etkileşimde bulunduğu sokakları, yolları, parkları, oyun alanlarını ve bahçeleri kapsar. Kent mobilyaları tasarımı ise bu deneyimin kalitesini artırmadaki etkin rolü ile önemlidir. Kent mobilyaları biz fark etmeksizin şehir deneyimimizi, alışkanlıklarımızı ve duygularımızı şekillendirir.

Kent Mobilyaları Tasarımı

Kamuya açık kentsel mekânlar için tasarlanmış olan nesneler “Kent mobilyası nedir?” sorusunu cevaplar. Fonksiyonel, sanatsal ve deneysel yönlerle tasarlanmış olan kent mobilyaları banklar, atık kutuları, otobüs durakları, aydınlatma, tabelalar ve daha pek çok farklı formda şehirlilerin karşısına çıkabilir.

Şehir deneyimini zenginleştiren bu günlük nesneler, şehir insanının davranışları üzerinde etkin bir role sahiptir. Çünkü bir ürün kullanıcı deneyimi açısından iyi planlandığında sıradan bir ihtiyaç nesnesi olmanın ötesine geçebilir. Bu doğrultuda, kent mobilyası tasarımı kriterleri kentsel katılımcılığı ve çevreye yönelik olumlu katkıyı gözetmelidir.

Kent ile iletişimi arttıran ve güçlü bağlar kuran deneyim alanı, bazen sadece bir köşe de olabiliyor. İngiltere’nin başkenti Londra’nın ünlü parkı Hyde Park’taki “Konuşmacıların Köşesi” (Speakers’ Corner) her hafta çok sayıda kişinin konuşma alanı ve yaklaşık 140 yıldır ülkedeki ifade özgürlüğü ile demokrasinin geleneksel simgesi olmaya devam ediyor.

Hyde Park Kent Tasarımı
Hyde Park Kent Tasarımı

Doğaya Dönüş: Kent Hayatının Sürdürülebilir Hali

Sürdürülebilir bir yaşam tarzının kitleler tarafından artarak benimsenmesi, yeşil alanlara ve enerji tasarrufuna yoğunlaşan yöntemlere gösterilen ilginin artmasına neden oluyor. Yeşil alanların varlığı hem zihinsel anlamda beynin işleyişinin gelişmesini sağlıyor hem de genel anlamda sağlık açısından sayısız faydası bulunuyor. Bunun yanında, kent nüfusunun durmaksızın artması ve buna bağlı olarak artan kirlilik ile kentsel mobilyaların çevre dostu bir şekilde uyarlanması acil bir ihtiyaca dönüşmüş durumda.

Bu yüzden kentsel tasarımlarda sürdürülebilirliğe ve yenilenebilir malzeme kullanımına yönelik bir eğilim söz konusu. Güneş enerjisiyle çalışan sokak lambaları, bulunduğu park içerisindeki çimleri sulamak için kullanılmak üzere yağmur suyunu toplayan banklar bu alanda verilen öneme örnek olarak sayılabilir. Sürdürülebilir konseptler, tasarımcıları alışılmışın dışında düşünmeye teşvik ederek yenilikçi yollar aramasına ve dünyaya katkıda bulunmalarına sebep oluyor.

Sürdürülebilir Kent Mobilyaları Tasarımı
Sürdürülebilir Kent Mobilyaları Tasarımı

Her Şeyin Birbiriyle Bağlantılı Olduğu Akıllı Şehirler

Teknolojinin günlük hayatımızdaki etkisinin artmasıyla kent mobilyaları da kendi kendine çalışan akıllı ekipmanlara dönüşecek. Gittikçe yaygınlaşan Nesnelerin İnterneti (IoT), modern hayatı kolaylaştırarak etkili bir bağlantı yönetiminin sağlandığı akıllı şehirler öngörüyor.

Halen gelişmekte olan bu teknolojiye trafik yönetimi için yeni teknolojiler ve sürücüsüz araçlar da dâhil olacak. IoT’yi kent altyapısına entegre etmek için halen pek çok mühendislik çalışmasının tamamlanması gerekse de akıllı çöp kutuları, bitkiler için otomatik sulama sistemleri gibi pek çok proje halihazırda değerlendirilmekte. Özellikle su ve enerji gibi kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayacak IoT, her geçen gün daha önemli hale gelecek. Ayrıca, iletişim kurma ve problem çözme konusunda etkin rol oynayacağı öngörülüyor.

Akıllı Şehir Mobilyaları
Akıllı Kent Mobilyaları Ürün Tasarım
Akıllı Şehir Mobilyası

Çocuklar İçin Oyun Alanı Olarak Şehir

Çocukların güvenli bir şekilde hareket edebileceği ve sosyal etkileşime geçebileceği çocuk dostu şehirler tasarlamak artık küresel anlamda bir mesele. Birleşmiş Milletler verilerine göre, 2050’ye kadar dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 70’i kentli olacak ve bu nüfusun çoğunluğu 18 yaşının altındaki bireylerden oluşuyor. Bu durumu daha fazla çocuk parkı inşa etmekle çözümlemek artık doğru bir bakış açısını yansıtmıyor. Çocuklar ve genç yetişkinler için eğitici tarafı bulunan eğlenceli uygulamalar ve şehir etkinliklerine alan yaratmak önem kazanıyor.

Bireylerin sosyal, entelektüel ve fiziksel becerilerini geliştirebilecekleri etkileşimli oyun alanlarına duyulan ihtiyaç artıyor. Sokaklarda ve kamusal alanlardaki çeşitli fiziksel tasarımların oyun üretme potansiyeli, yapay bir oyun alanından daha fazla beceri geliştirebilir. Mizah yönü olan tasarımlara yoğunlaşmak, tasarlanacak eğitim ortamının daha verimli hale getirebilir. Çocukların gündelik özgürlüğünü, sosyal etkileşimini ve genel anlamda gelişimini olumlu yönde etkileyecek kent mobilyalarını tasarlamak için tasarımcılara çok büyük bir rol düşüyor.

Çocuklar için Şehir Mobilyaları
Çocuklar için Şehir Mobilyaları

Tanıdığımız Kent Mobilyaları

Kent mobilyası tasarımı; dinlenme, iletişim, bekleme, aydınlatma, oynama, koruma, yol bulma, atıklar gibi çeşitli fonksiyonlara sahip olabilir. Arman Tasarım olarak kent mobilyaları alanında gerçekleştirdiğimiz projelere buradan göz atabilirsiniz.

Sokak Mobilyaları Tasarımı
Sokak Mobilyaları Tasarımı

• Oturma ihtiyacını karşılayan bank, koltuk, piknik masası, şezlong gibi mobilyalar kamusal alanda hem sosyalleşmeyi beraberinde getirir hem de düşünecek ve dinlenecek bir mekân yaratır.

Dijital Bilgi Tabelası Kent Tasarımı

 

• Mekânda yön-yol bulma tasarım için kilit bir kavramdır. İnsanlar kamusal alanda rahatça gezinebilmek için haritalara, erişim işaretlerine ve bilgi tabelalarına ihtiyaç duyacaktır.

• Çocuklar ve/veya yetişkinlerin oyun ve aktivite ihtiyaçlarını karşılayan satranç masası, oyun alanları için tasarlanmış tırmanma elemanları gibi nesneler kent mobilyaları örnekleri arasında sayılabilir. Şehir hayatı içerisinde bir eğlence öğesi yaratarak kent deneyimini zenginleştirirler.

Oyun Parkları Kent Mobilyaları
Oyun Parkları Kent Mobilyaları

• Atık bertarafı ise kapasite, kullanım veya atık türü gibi farklı gereksinimine göre değişkenlik gösterebilen mobilyaları içerir. Geri dönüştürebilir atıkların ayrıştırılması temel bir örnek olarak değerlendirilebilir.

• Aydınlatma, mekân tasarımında etkin bir rol oynayan bir başka unsurdur. Geceleyin karanlık alanları aydınlatmanın yanı sıra yayaları güvende hissettirme ve belirli yolları veya alanları vurgulama gibi işlevleri bulunur.

Aydınlatma Endüstriyel Ürün Tasarımı
Aydınlatma Ürün Tasarımı
Aydınlatma Ürün Tasarım

• Barınak elemanları arasında yağmur ve rüzgâra karşı koruma sağlayan toplu taşıma durakları bulunur. Toplu taşıma durakları aynı zamanda bir oturma alanı ve çizelge, harita ve reklamlar için bir aydınlatma sistemi de içerebilir.

• Tüm bunlara ek olarak reklam direkleri, çeşmeler, çitler, bisiklet park elemanları ve çok daha fazlası sokak mobilyalarına dahildir.

Kent Mobilyaları Ürün Tasarım
Kent Mobilyaları Ürün Tasarım

Ürünün insana dokunduğu her alan Arman Tasarım olarak bizim için bir heyecan konusu. İncelikle düşünülmüş detayların insanın hayatına ve günlük yaşam deneyimine etkisini çok iyi biliyoruz. Yenilikçi trendleri gözeterek yeni kent mobilyası tasarımı projelerinde çalışmaya devam ediyoruz.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.