Function Akaryakıt Pompası

Function Akaryakıt Pompası

  • Müşteri Mekser, İstanbul
  • Yıl 2014
  • Hizmetler Konsept Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, Arayüz Tasarımı, Tasarım Mühendisliği

Ödüllü Ürün Tasarımı

İşlevsellik, Hassasiyet, Kalite

Modüler yapısı ve işlevsel detaylarıyla öne çıkan Function modelleri, sıra dışı tasarımıyla en iyiyi isteyenler için seriye özel olarak tasarlanmış bir akaryakıt pompasıdır. Endüstri ürünleri tasarımı konusunda örnek olan bu ürün, kompozit kontrol paneli ve tuş takımından başlayarak havalandırma paneli ve tabanca askılarına sahiptir. Tüm parçalar yalın ve akıllıca bir tasarımla bir araya getirilmiştir ve sıra dışı yüzeyler oluşturarak çarpıcı bir tasarım dili yaratmaktadır.

Konsept Tasarımı Endüstriyel Tasarım Arayüz Tasarımı Tasarım Mühendisliği
  • Paylaş:

Tasarımın Kattığı Değer ve Başarı

 

Son kullanıcının ilişkilenmediği endüstriyel ekipmanlar sıklıkla tasarım dokunuşundan yoksun, yalnızca fonksiyonel bir kabuk ile üretime sunulurlar. Function Akaryakıt Dispenseri bu alışkanlığın dışına çıkarak yatırımı yapılmış, farklı tiplerde dahi aynı görünümü koruyabilen, rastlantıya bırakılmamış bir ürün ailesi. Seri, tasarımın oluşturduğu katma değer ile hem marka değerini ve kalitesini ön plana çıkarıyor, hem de üretim ve maliyet optimizasyonu sağlıyor. Tasarım yaklaşımı olarak modern, yalın ve şık bu dispenser serisi biçimsel olarak rafine çizgileriyle birbirine tutarlılık içinde.

 

Farklı imalat tekniklerinin bir arada harmanlanmasıyla oluşmuş, detaylarda kurgulanan stratejiler ile değer kazanan ürün, en önemli uluslararası tasarım yarışmalarından Good Design tarafından İyi Tasarım Ödülü kazandı.

Ürün Ailesi, Ortak Dil

 

Mekser, farklı pompalara uygun çeşitli tip akaryakıt dispenserleri için ortak dile sahip bir ürün ailesi ihtiyacıyla bizimle işbirliğine geçti. Bir tasarım çözümüne ihtiyaç duymalarının sebebi, akaryakıt dispenserlerinde L tipi pompa, çift pompalı, yandan pompalı gibi farklı pompa tipleri olması ve bunların görünümlerinin farklı ürünler gibi olmasıydı. Ayrı modellerin sahip olduğu ayrı biçimler dolayısıyla bir seri görünümüne sahip değillerdi.

 

Arman Tasarım olarak geliştirdiğimiz çözümde tüm aileyi kontrol eden ortak bir kompozit alan tasarladık. Kompozitin birleştirici stratejik detaylarına ek olarak görsel devamlılığı bu modülle sağlarken, aynı zamanda ortadan kenara doğru daralan biçim ile modeller arası tutarlılık oluşturuldu. Dizel, kurşunsuz vb benzin türlerinin ifade edilmesi için ise tüm pompalarda ortak dairesel yüzey işaret alanı olarak dışarı doğru konumlandırıldı.

Orta Kompozitle Adaptasyon

 

Ortadaki gri kompozit kısım, üstte ekran veya reklam alanı olarak kullanılabilecek bölüm, ortada kontrol paneli ve altta modifikasyona imkan veren plastik yüzeyi barındırıyor. Alt bölüm farklı benzin istasyonlarının ihtiyaçlarına göre dışarıdan üçüncü parti cihazların takılabilmesine olanak sağlar. Bu parça akaryakıt dispenserleri için alışılmadık biçimde plastik malzemeden yapılmıştır. Bu ürün ailesindeki farklı modellere özelleştirilebilir olmasında ve takılıp çıkarılmasında kolaylık sağlar.

 

Kompozit yapının uzun ve kısa versiyonları bulunmaktadır. İstasyonun ve pompa tipinin ihtiyacına göre üst bölüme ekran veya ışıklı görsel vb. yerleştirilebilir, ya da kısa pleksi konularak yalnızca kontrol birimlerinin yerleşimi için kullanılabilir.

Üretimde Farklı Metodlar

 

Ödüllü ürün Function’ın tasarımı hem estetik özellikler, hem de üretim ve maliyet stratejileri açısından kurgulanmış detaylar içerir. Ürün aileleri farklı tasarımlara sahip olduğunda üretim çok emek gerektirebilir. Aileyi görsel bütünlüğü vurgulayacak standart bazlı parçalar etrafında geliştirmek üretim verimliliği açısından büyük avantaj sağlar.

 

Farklı sektörlerdeki tecrübemiz sayesinde Function’ı tasarlarken bu sektörün alışık olmadığı farklı çözümleri tasarıma entegre edebildik. Orta kompozit parçanın sac yerine plastik olması daha esnek ve kolay adapte edilebilir bir alternatif oluşturdu. Yan tarafta üst kanopeyi tutan parçaları bu kadar uzun mesafede sürekli olarak sac bükmektense aluminyum ekstrüzyon profili olarak planladık. İmalattaki pratiklik gözetilerek yapılan tercihler üretimde maliyet avantajlarını da beraberinde getirdi.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.