Tasarım Liderlerinden Genç Tasarımcılara Tavsiyeler

Yakın gelecek ile uzak olanı dengeleyen bir tasarım liderliği… Ve bunu yapmanın en iyi yolu, sürekli kendinize şu soruyu sormak kadar basit: “Bunu nasıl farklı şekilde yapabiliriz?” Verimlilik üzerinde çalışmak sizi kesinlikle oldukça ileriye götürebilir, ancak merakın ortaya çıkması ve yeni fikirlerin öne çıkması için de yer bırakmanız gerekir. Yerine koymak için çok uğraştığınız şeyi alt üst etmeye açık olmalısınız. Empati, tasarımın kalbidir. Başkalarının ne gördüğünü, hissettiğini ve deneyimlediğini anlamadan tasarım anlamsız bir görevdir sadece. Tasarım dünyasını yönlendiren liderler genç tasarımcılara önemli tavsiyeler veriyor.

Target_image

Sizlere 5 tasarım liderinin, bu alanda yol almak isteyen tasarımcılara sunduğu tavsiyeleri bir araya getirdik. Genel olarak tüm liderler artık “ben” yerine “biz” diyebilmenin üzerinde duruyor. İşte sizlere bu sektördeki liderlerden altın değerinde tavsiyeler!

Tasarım Direktörü John Ferguson Tavsiyeleri

James Baldwin “Yetenek önemsizdir. Çok sayıda yetenekli başarısız kişi tanıyorum. Yeteneğin çok ötesinde disiplin, mesleğine aşk ve şans önemlidir. Ancak bunlar içinde en önemlisi dayanıklılıktır.” diyor. Yetenek tasarım işinde önemli olsa da dayanıklı olmanın başarıya giden en önemli yol olduğunu keşfettim. Tasarımcılar her işinde kendi kapasitesini zorlayarak mükemmelliği yakalamaya çalışmalıdır. İnsanların gözünde sadece son projeniz kadar iyisinizdir. Genç tasarımcılara zorlu durumlardan yılmamalarını öneriyorum.

Hikayenizi Satmayı Öğrenmelisiniz

Görüşüne önem verdiğim biri “Çok iyi fikrini satamıyorsan daha başarısız bir fikir onun yerini alır.” dedi. Tasarım her zaman işletmelerin ve şirket kültürünün önemli bir parçası olacak. Bu yüzden tasarımcılar şirket kültürüne uyumak amacıyla herkesin ilgisini çekecek bir hikâye yaratmalıdır. Gerçekleştirecek tasarımın kullanıcılara nasıl ulaşacağını şirkete anlatabilmelidirler.

65249f54180613.5951212da0587

Tasarım Müdürü Tanner Christensen Tavsiyeleri

Her zaman kendiniz olmayı unutmayın. Tasarımcılar genelde tasarım konusunda hayran oldukları kişilere benzemeye çalışır. İlham almakla taklit etmek arasındaki çizgiyi iyi ayarlayın. Hayran olduğunuz kişilerden elde ettiğiniz deneyimlere benzersiz ve yaratıcı bir bakış açısı getirin.

Sizden önceki tasarımcıların yaptığı hatalara düşmemeli ve diğer tasarımcıların deneyimlerini öğrenmelisiniz. Bu tecrübelerden yola çıkarak kendiniz için özgün bir tarz yaratmalısınız.

Yakın-uzak gelecek dengesini de iyi kurmalısınız. Büyük liderler gruplarla geleceği hayal ederek çalışır. Ancak bu çalışma sırasında şimdi yapılması gerekenleri de dengeler. Başarılı olabilmek için geleceğe dair vizyonunuzu genişletmelisiniz. Aynı zamanda bugünkü çalışmalarınızı hayalinizdeki geleceği yaratacak bir adım olarak görmelisiniz. Bu dengeyi kurarak ekibinizle birlikte bir gelecek vizyonu yaratabilirsiniz.

5016a754180613.5951212da0c27

UX Tasarım Yöneticisi Harrison Wheeler Tavsiyeleri

Kullanıcı deneyimi dünyasına ilk adım attığım zamanlarda bana yol gösterecek bir akıl hocası bulmak zordu. Bu yüzden kariyerime başladığım zamanlarda endişe duyduğum ve cesaretimin kırıldığı anlar oldu. Ancak her zaman hedeflerime odaklanmam gerekiyordu ve bu yolda hedeflerimi her zaman kontrol ederek yürüdüm.

Bir şirkette tasarımcı ya da yönetici olmak istiyorsanız öncelikle kendinize hedef belirleyerek işe başlayın. İlgi alanınıza giren ya da başarılı olduğunu düşündüğünüz portföyleri, tasarımcıları ya da şirketleri detaylı olarak araştırın. Araştırdığınız şirketin yaptığı işlerin sizin değerleriniz, hedefleriniz ve etik anlayışınızla bağdaşıp bağdaşmadığına bakın. Yolunuza devam edebilmek için bahsettiğim kriterleri önünüzde görebildiğinize göre artık hedeflerinize ulaşmak için bir eylem planı oluşturun. Bir haftalık, üç aylık ve bir yıllık eylem planları oluşturarak süreçleri dahi edin.

Eylem planınızda sizi geliştirecek unsurlara yer verin. Alacağınız eğitimleri, okuyacağınız kitapları, yeni bir uzmanlık alanında kendinizi geliştirmeyi planınıza ekleyebilirsiniz. İlk başlarda düşündüğünüzden daha fazla çaba harcamanız gerekebilir. Ancak çaba hedeflerinize ulaşmanızda sadece bir araçtır.

Aktif Dinlemeyi Öğrenin

Aktif dinleme başarılı tasarım uzmanı olma yolunda en büyük sihirli güçlerinizden biri olmalıdır. İnsanları anladığınızı onlara göstermeniz gerekir. Onları dinleyerek çalışma arkadaşlarınıza, ortaklarınıza ya da yöneticilerinize onlara değer verdiğinizi gösterin. Ayrıca aktif dinleme insanları doğru anlamanızı sağlayacaktır. Aktif dinleme eylemini gerçekleştirerek insanlara kariyerinizin her aşamasında doğru soruları sorabilirsiniz.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.