Tasarımda CMF Etkisi ve Dokunsallık

CMF etkisi ve dokunsallık, yüzeylerin niteliği ve malzeme özelliğinin dokunma yoluyla zihnimizde bıraktığı duyusal hissi ifade eder. Ürünün fiziksel niteliklerini algılamamızı, geçmiş deneyimlerimizle ilişkilendirerek anlamlandırmamızı sağlar. Bu unsurları tasarıma dahil etmek, kullanıcı için daha ilgi çekici ve akılda kalıcı bir deneyim yaratabilir. Kullanıcıların ürünler ve markalarla ile daha güçlü duygusal bağ kurmasına yardımcı olur. Araştırmalar, doku ve dokunsallığın tasarıma dahil edilmesinin marka sadakatini güçlendirmek, ürün satın alma eğilimini artırmak, hatta daha fazla ödemeye istekli olmak gibi tüketici davranışları üzerinde önemli etkilere sahip olabildiğini göstermiştir. Miami Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ambalaja kabartmalı metin veya dokulu bir kaplama gibi dokunsal bir öğenin eklenmesinin bir ürünün değer algısını ve çekiciliğini önemli oranda artırdığını göstermiştir.

Dokunsallık etkisi

CMF (Color, Materail, Finish)

Günümüzde Color (C), Material (M), and Finish (F) tasarımı branşlaşmış bir disiplin haline gelmiştir. Bir çok marka tasarımın bu alanına önemli yatırımlar yapmaktadır. CMF bir ürün veya nesnenin renk, malzeme, yüzey özellikleri gibi unsurlarının tasarlanması, insan duyguları ve duyusal algı alanı ilgili etkisini incelemektedir. Ürün tasarımı ve ürün stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Ürünlerin fiziksel nitelikleri yanında doku ve malzeme etkisinin kullanıcı deneyiminde önemli bir role sahip olduğu moda, iç mimari, ürün tasarımı gibi yaratıcı alanlarda kabul görmüştür. Bu iş alanlarında kavram tasarımını destekleyen ve ürün hikayesi ile örtüşen dokunsallık özellikleri geliştirmek önemli aşamalardan biridir. Örneğin, moda endüstrisinde, bir kumaşın dokusu bir giysinin kalite algısını büyük ölçüde etkilemektedir. Endüstriyel bir üründe ise malzeme üzerinde yenilikçi bir doku uygulaması sıradan bir plastiği üst düzey bir teknoloji algısı ile buluşturabilir. Bununla birlikte, doku ve dokunsallığı tasarıma dahil etmek, özel malzeme kullanımı veya üretim sürecine ek maliyetleri de beraberinde getirebilir. Potansiyel faydaları gerekli yatırıma karşı tartmak ve kullanımının genel marka stratejisi ve hedef pazarla uyumlu olmasını sağlamak önemlidir. Tasarımda “Color Material Finish” kavramı sürecin önemli bir stratejik adımı haline gelmiştir.

CMF tasarımı ve önemi;

CMF “Color Material Finish tasarımı” çalışmalarında tasarımcılar ürünün renk, malzeme ve kaplama gibi özelliklerini belirler. Bu unsurlar ürün tasarımında fonksiyon, form gibi temel ögeleri ile birlikte tasarlanır. Form-fonksiyon ilişkisi gibi renk, doku malzeme kurgusu da tasarımın başarısını belirleyen özelliklerdir. Ürünü görsel olarak çekici kılan tasarımlar dokunsal özellikleri ile kullanıcıyı yönlendiren, renk kodları ile ürün tanımını güçlendiren unsurlardır. Bir çok marka bu özellikleri ürün gamında süreklilik oluşturacak şekilde kullanarak kendi tasarım geleneğine katkı sağlar. Kullanıcı karşılaştığı bir doku, malzeme veya renk kurgusunu marka ile ilişkilendirir. Bu anlayışla markanın değerleri ve kimliğini güçlendiren gelenekleşen bir estetik yaratmada karakteristiği tasarlanmış olur.

Malzeme Dokunsallık ve ürün tasarımı

CMF in üç temel ögesi hakkında ayrıntılar verelim;

1. Renk:

Kullanıcının ruh halini, algısını ve duygusal tepkisini etkileyebileceğinden, CMF tasarımının çok önemli bir yönüdür. Doğru renk, bir ürünü ön plana çıkarabilir, marka kimliği duygusu yaratabilir veya ürünün işlevselliğini artırabilir. CMF tasarımcıları, renkleri kültürel çağrışımlara, renk trendlerine veya markanın renk paletine göre seçebilir. Aynı zamanda farklı kültürlerde renk kodları belli eylem veya fonksiyonları temsil eder. Ürün üzerine konumlandırıldığında kullanıcıyı eyleme yönlendirir.

2. Malzeme:

Bir ürünün metal, plastik, ahşap veya deri gibi fiziksel niteliğini ifade eder. Temel olarak malzeme seçimi, ürünün işlevselliği, kullanım alanı ve koşullarına göre belirlenir. Isıya, suya veya aşınma ve yıpranmaya karşı direnç gibi işlevsel özellikleri de önceliklidir. Bunun yanında dayanıklılığını, sertlik ve yumuşaklık algısı, malzemenin bünyesini yansıtan dokusu gibi kullanıcı üzerinde yarattığı dokunsal his tasarımı tamamlayan seçimlerdir. CMF tasarımcıları, farklı malzemeleri  bir araya getirerek dokunsal deneyimi güçlendirecek yaratıcı çözümler araştırır. Pahalı lüks bir üründe malzeme kalitesi ve dokunsal deneyim beklentisi her zaman çok yüksektir. Ekonomik ürün algısını destekleyen malzeme çözümleri ile ürünün pazar konumlandırmasında tasarımcıların tercihlerini şekillendirir.

3. Bitiş:

Bir ürünün mat, parlak veya dokulu gibi yüzey işlemlerini ifade eder. Kaplama, ürünün genel görünümünü ve hissini etkileyebilir.  Lüks, dayanıklılık veya yüksek teknoloji gibi farklı nitelikleri kullanıcıya yansıtır. CMF tasarımcıları, seçilen renk ve malzeme ile uyumluluklarına veya istenen estetik etkiye göre kaplamaları seçer. CMF tasarımı, yenilikçi malzemeleri araştırır, farklı alanlarda kullanılan malzemeleri tasarım sürecinde deneyerek sıra dışı uygulamalar yaratabilirler.  CMF tasarımcıları, renkleri, malzemeleri ve kaplamaları akılcı şekilde seçerek işlevsel ve estetik açıdan hedeflenen ve markanın değerleri ile uyumlu ürünler yaratırlar.

Günümüzde birçok başarılı CMF (renk, malzeme, kaplama) tasarımı örneği ile karşılaşıyoruz, ürünlerini kullanıyoruz.  Temel fonksiyonları yanında bu özellikleri ile de yeni deneyimler yaşatan birkaç marka örneği verebiliriz;

1. Apple ve iPhone ürünleri:

Apple, CMF özelliklerini dikkatle değerlendirilmesiyle elde edilen şık ve minimalist ürün tasarımlarıyla tanınır. Şirket, ürünleri için genellikle yenilikçi malzemeler ve çarpıcı üretim uygulamaları geliştirir. Çizilmeye karşı dayanıklılık, üst düzey fütüristik bir görünüm yaratan eloksallı alüminyum kaplamalar kullanır. Kullandığı cam temas yüzeyleri ile teknoloji vurgusunu öne çıkarır. Apple ürünleri ayrıca sadeliği ve gelişmişliği yansıtan beyaz, gümüş ve uzay grisi gibi sınırlı bir renk paleti kullanır. Özellikle iphone ürünlerinde malzeme, teknoloji ve tasarımı özelliklerini bütünlük içinde geliştiren marka CMF kavramını uzun süredir ürün tanıtımlarında da vurgulamaktadır.

2. Nike; spor ayakkabılar:

Nike Flyknit

Nike, tasarımlarında CMF (Color, Material, Finish) etkisi ve dokunsallık konusunda yenilikçi ve trend belirleyici bir yaklaşıma sahiptir. Nike tasarımcıları kullanıcı deneyimini geliştirmek, ürünlerinin estetik görünümünü güçlendirmek ve marka kimliğini yansıtmak için dikkatlice seçilmiş renkler, malzemeler ve bitişler kullanmaktadır. Her serisi için özenle geliştirilen malzeme ve doku çalışmaları ile kullanıcılara için yeni bir değer sunar. Yarattığı doku özellikleri, lamine edilmiş farklı türden yapısal malzemeler, hologramik etki yaratan yüzeyler Nike’ın inovatif tasarım yaklaşımını öne çıkarır. CMS özellikleri markanın sadık kullanıcıları için her çıkan Nike serisinde beklenti haline gelmiştir.

3. Muji; minimalist mobilyalar:

Muji minimalist tabure Alvar Alto tasarımı

Muji, minimalist ve işlevsel tasarıma odaklanan bir Japon markasıdır. Mobilya ürünleri genellikle ahşap ve metal gibi doğal malzemeleri basit ve temiz çizgilerle kullanır. Yüzeyler genellikle mat veya hafif dokuludur, bu da ürünlerin dokunsal çekiciliğine katkıda bulunur. Muji, mobilya tasarımlarında doğal ve basit bir estetik anlayışını benimsemektedir. İşlevselliği ön planda tutan tasarımlar, sadelik, doğal malzemeler ve minimalist çizgiler ile karakterizedir. Muji tasarımcıları bu beklenen yalın dokular, rahatlatıcı malzeme seçimleri ile kullanıcı üzerinde doğallık geleneksellik ile rafine bir tasarım yaklaşımı

4. Tesla Model S:

Tesla Model S iç mekan tasarımı

Tesla Model S elektrikli otomobil, şık ve fütüristik tasarımıyla övgü toplayan bir otomobil. Tesla ürünlerinde bir otomobilden öte teknolojik bir ürün ve hizmetleri vadediyor. İç mekanlarında genel otomobil kullanıcısı beklentilerin dışına çıkarak yalın, düz ve arındırılmış yüzeyler kullanıyor.  Geniş ve ferah bir kabinde, yüksek kaliteli malzemeler, deri döşemeler ve yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran gibi dokunsal modern özelliklere önem vermiş.  Model S’ in ikonik “Otomatik Pilot” özelliği, sürücü destek sistemleri ve yüksek teknolojili bilgi-eğlence sistemi gibi gelişmiş teknolojilere de sahiptir.

5. Aesop; Cilt bakım ambalajları:

Aesop Kozmetik Ambalajları

Aesop, doğal ve lüks kozmetik ürünleri ile ünlü bir markadır ve ambalaj tasarımlarında dokunsallığı kullanır. Ürün ambalajları genellikle cam veya cam şeffaflık hissini veren malzeme kombinasyonlarından oluşur. Amber cam renkleri ile kozmetik ile medikal etkilerini bütünleştirir. Etiketlerinde dokulu doğal dokulu kâğıt hissi verem malzemeler ile natürelliği vurgular. Esnek krem ambalajlarında soft-touch doku ile yumuşaklık, ipeksilik etkisini artırır. Kullanıcılar, ürün ambalajlarını elde tuttuklarında ve kullanırken dokunsal bir deneyim yaşarlar.

CMF (color, material, Finish) ve Dokunsallık etkisi tasarım aşamalarının ayrılmaz bir parçasıdır. Ürün geliştirme çalışmalarında tasarımcılar ve CMF uzmanları bütünsel bir tasarım başarısı için birlikte çalışır

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.