Toplu Taşıma Ödemelerinde Yeni Dönem

Nexo, sürücü konsolu ve ödeme ünitelerini bir araya getirerek modern toplu taşıma ihtiyaçlarını karşılıyor. Kredi kartı, QR kod, cep telefonu gibi yeni nesil ödeme yöntemlerini de kullanıma açıyor. Sürücü ise kullanım rahatlığı için cihazın ekranını dikey ve yatay eksende istediği gibi hareket ettirebiliyor. Nexo’nun simetrik tasarımı, direksiyonun sağda veya solda olduğu ülkelerde kullanıma olanak sağlar. Yerden tasarruf sağlayan, estetik ve dayanıklı bir yapısı vardır.

Araştırma süresince kullanıcı ihtiyaçlarını belirleme amaçlı piyasa ve saha araştırmaları yürüttük.  Araçta, sürücü ve yolcular için farklı işlevlere sahip, ayrı konumlara yerleştirilmiş iki cihaz bulunuyordu. Bu farklı ülkelerdeki toplu taşıma araçlarında farklı konumlara yerleştirilme ihtiyacını karşılıyor, fakat her model araç yeni bir alan tasarımını gerektiriyordu.

Biz de bu işlevleri aynı anda yerine getirebilen yenilikçi bir cihaz yarattık. Yolcuların kart ve QR kod okuyucu gibi farklı ödeme yöntemleri kullanabilmesine olanak tanıyan bir sistem geliştirdik. Ek olarak sürücülerin işini kolaylaştırabilmek adına karmaşık yapılı mevcut arayüzü daha kullanıcı dostu bir hâle getirdik. Barındırdığı özelliklerle, Nexo yolculara ve sürücülere çok daha fazla kullanım kolaylığı sunmaktadır.

Bu projedeki en büyük meydan okuma, farklı işlevlerde iki cihazı tüm araçlara uyabilecek şekilde bir araya getirmekti. Çeşitli ödeme yöntemlerini sağ ve sol direksiyon kullanımına uygun, simetrik bir biçimde konumlandırmak ise özellikle mühendislik çalışmaları gerektiren bir inovasyondu. Proje IDA dahil olmak üzere, uluslararası tasarım yarışmalarında ödüller aldı.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.