Arman Tasarım iF Design Award 2021 Ödülü Kazandı

iF DESIGN AWARD 2021 kazananları,  jüri değerlendirmesi sonunda belirlendi. Arman Tasarım’ın Arvento Mobil Teknolojiler için tasarladığı “imt.x55 Araç takip cihazı” iF Design ödülü aldı. Başvuru yapanlar büyük bir mücadele ile başarıya ulaştılar, yaklaşık 10000 başvuru değerlendirildiği yarışma, Pandemi nedeni ile ilk kez dijital bir ortamda değerlendirildi. 1.744 profesyonel katılımcı iF DESIGN AWARD 2021 ödülüne hak kazandı. iF Design Award ekibi, iki aşamalı gerçekleşen jüri değerlendirmesi ardından oylamasını Nisan ayında tamamlandı ve mükemmel tasarımları iF Etiketi ile tescilledi

imtx55blogpost4

Arman Tasarım’ın ürün geliştirme çalışmalarını gerçekleştirdiği imt.x55 takip cihazı endüstri ekipmanları kategorisinde iF Design ödülünü kazandı. Arvento araç takip ürünleri ailesinden olan imt.x55 profesyonel kargo takibi, güvenli ve etkili operasyon yönetimi için geliştirilmiş yüksek teknolojili bir ürün. Arvento Firmasının Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve tüm dünyada konteyner, tır gibi hareketli yüklerin izlenmesine olanak sağlayan teknolojisi ile imt.X55 dünyada öncü nitelikte.  imt.x55 takip cihazı kullanıcının takip planı ile ilgili parametreleri özelleştirmesine olanak tanıyan, tek tuşla aktive edilen kompakt bir cihaz. Dış şartlara karşı dayanıklılık, mazleme mukavemeti, ve çalışabilirlik güvencesi gibi temel ihtiyaçlarının ön plana çıktığı ürünün bu beklentilere uygun tasarlanmış form dili, mühendislik yaklaşımı ve malzeme özellikleri  jürinin kriterlerini karşılayarak beğenilen tasarımlardan biri oldu. Ürünün tasarım stratejisi fonksiyonelliğin vurgulandığı, mühendisliğin biçim diline dengeli şekilde yansıtıldığı bir yaklaşım üzerine kuruldu.

dor-yacht-sea2

iF Design ekibi, dijital jüri değerlendirilme sistemi için profesyonel olarak hazırlandı: iki aşamalı gerçekleşen jüri değerlendirmesi ‘Çevrimiçi Ön Seçim’ ve ardından ‘Nihai Jüri’ oylaması ile tamamlandı. Yeni geliştirilen “iF digital jury tool ©“ (özel olarak geliştirilen jüri paneli yazılımı) ve “iF puan kartı” sistemi ile 20’den fazla ülkede 98 bağımsız tasarım uzmanı tarafından jüri değerlendirmesi kolaylıkla, şeffaf ve adil yönetildi.

iF DESIGN AWARD 2021 kazananları aşağıdaki dokuz farklı disiplinden oluşuyor;

Ürün Tasarımı, İletişim Tasarımı, Ambalaj Tasarımı, Mimari, İç Mimari, Profesyonel Konsept, Hizmet Tasarımı, Kullanıcı Deneyimi (UX) -> YENİ ve Kullanıcı Arayüzü (UI) -> YENİ

Bu yıl pandemi nedeniyle ödül kazananlar ne yazık ki Berlin’de yapılması planlanan kutlama töreninde bir araya gelemiyor. iF Design, ödül kazananları dünya çapında gerçekleşecek dijital projeler ile tanıtmaya hazırlanıyor. Kazananların tanıtımı, ödül töreni günü olarak belirlenen 10 Mayıs 2021 tarihinde başlayacak.

2021 yılının jüri üyeleri: https://ifworlddesignguide.com/awards/if-juries/the-if-design-award-2021-jury

imtx55blogposr

imt.x55 cihazında sağlamlık, dayanıklılık ve hassasiyet gibi ürün değerleri tasarım ayrıntılarıyla. Su geçirmezlik kriterlerini sağlayan izolasyon malzemesi aynı zamanda ürün çevresinde çarpmalara karşı şok emici özellik kazandıracak şekilde ve fonksiyon üstlendi. Renkli (sarı) malzemeden üretilen bu bileşen ürünün dış hatlarını vurgulayacak şekilde biçimlendi. Ürünün kurumsal kimlik ve ürün kimliği yansıtan parlak cephesi çevresel olarak korunacak şekilde geriye çekilerek ekranı darbelerden uzak programlandı. Parlak ön yüzey, iki malzemenin niteliklerini yan yana getirerek kullanıcı arayüzünü ve marka alanını mat gövdeden ayırır. Yanlardaki simetrik kesimler, kolay tutuş için girintiler sağlarken, çıkıntılar kullanıcının parmaklarını manyetik tabandan korur.

imtx55blogpost2

 imt.x55, cihazın bir önceki nesil üründen farklı olarak teknlojisi ve kullanım özellikleri geliştirilmiş tek tuş ile programlanabilir hale getirilmiştir. Kullanıcı yalın ekran arayüsünde paremetreleri takip ederek kolaylıkla ürünü aktive edebilir.  Benzer kategorideki ürünlerden farklı olarak, kullanıcı arayüzü, kullanıcı iletişim kurmak, izleme parametrelerini kolay özelleştirebilmeyi hedeflemiştir.  Çalışanların saha koşullarında,  açık alanlarda ürün durumunu kolay anlamak  ve programlamayı kolay sağlayarak iş yükünü hafifletmektedir.

imtx55blogpost3

iF DESIGN AWARD Hakkında

1954 yılından bu yana, iF DESIGN AWARD, olağanüstü tasarım için kalite belirleyici olarak kabul edilmektedir. iF logosu mühür gibi, dünya çapında olağanüstü tasarım hizmetleri ve danışmanlıkları ileünlüdür. iF DESIGN AWARD, dünyadaki en önemli tasarım ödüllerinden biri olarak saygınlığını ve prestijini özenle korumaktadır.

Ödül kategorileri: Ürün Tasarımı, Ambalaj Tasarımı, İletişim ve Hizmet Tasarımı, Mimari ve İç Mimari Tasarım, Kullanıcı Arayüzü (UI), Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Profesyonel Konsept Tasarımıdır. Tüm ödüllü tasarımlara ve 67 yıllık kazanan tasarım arşivine iF World Design Guide veya iF Design App’den ulaşabilirsiniz.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.