Economy Class Uçak Koltuğu

Economy Class Uçak Koltuğu

  • Müşteri TSI SEATS, Istanbul
  • Yıl 2016-2017
  • Hizmetler Araştırma, Endüstriyel Tasarım, Tasarım Mühendisliği, Maliyet Stratejileri

Deneyim Tasarımı

Estetik tasarım, yüksek kalite, hafif yapı ve maksimum yolcu konforu.

Alt yayın cebinin ince tasarımı, koltuk eğimi değişirken sahip olunan alanın korunmasını sağlar. Akıllı mühendislik ve deneyim tasarımı çözümleri sayesinde ürünler, pazar karşılaştırmasında avantaj sunar; daha düşük parça sayılarıyla, modüler, bakımı kolay, yüksek derecede özelleştirilebilir hale getirir. Arman Tasarım, araştırmadan üretime kadar her süreçte tasarım ve üretim kalitesini üste çekecek stratejileri geliştirmiş ve piyasada rekabet üstünlüğü sağlayacak ürünler geliştirmeye özen göstermiştir.

Araştırma Endüstriyel Tasarım Tasarım Mühendisliği Maliyet Stratejileri
  • Paylaş:

Proje Konusu

TSI Aviation tarafından geliştirilen koltuk platformu üzerine “Epianka Uçak Koltuğu” tasarımı, tasarım mühendisliği ve prototip yönetimi çalışmaları Arman Tasarım tarafından yapılmıştır.

Türk girişimi olan TSI Aviation firmasına ekonomi sınıfı uçak koltuğu için standartlara ve test şartlarına uygun uçak koltuğu tasarım çalışmaları gerçekleştirildi.

Kullanım ergonomisi, mekanik özellikler, üretimde kolaylıkla değişebilen fonksiyon birimleri ile özgün bir ürün gamı oluşturulması sağlandı. Ürünün tüm kabuk parçaları için yüzey mühendisliği ve mekanik mühendislik çalışmaları gerçekleştirildi. Ürün serisi önemli bir yerelleştirme projesi olarak pazarda yerini aldı.

Projenin Yenilikçi Yönü

Türkiye de ilk kez geliştirilen uçak koltuğu uluslararası testlere uygun mühendislik özelliklere sahiptir. Parça sayısı, hafiflik, mekanik dayanım gibi bir çok kriter üzerine geçiştirme çalışmaları yapılmıştır. Koltuk sünger malzeme ve uygulama teknikleri ile hafifleştirilirken, aynı zamanda koltuk ölçülerinde genişletme yapılmadan oturma derinliği artırılmıştır.

Proje Kapsamında Yapılan Faaliyetler

Ürün stratejisi içerisinde kullanım ergonomisi uçaklarda esnek montaja uygun özelliklere yönelik kriterlere göre belirlenmiştir. Ürün için endüstriyel tasarım çalışmaları yapılmıştır. Koşulları sağlayacağı öngörülen tasarım seçilerek mühendislik aşamaya geçilmiştir.

Üretim yöntem ve tekniklerine uygun olarak mekanik mühendislik çalışmaları tamamlanarak prototip üretimi gerçekleştirilmiştir. Çalışan prototiple gerçekleştirilen testler ve geri bildirimlere göre ürün geliştirilmiş ve üretim çalışmalarına geçilmiştir.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.