Ekonomi Tip Uçak Koltuğu

Ekonomi Tip Uçak Koltuğu

  • Müşteri TSI SEATS, Istanbul
  • Yıl 2016-2017
  • Hizmetler Araştırma, Endüstriyel Tasarım, Tasarım Mühendisliği, Maliyet Stratejileri

Yeni Bir Yolculuk Deneyimi

Uçak Koltuğu alanında dünyada önemli oyunculardan biri olan TSI (Koltuk A.Ş.) için Kullanıcı fonksiyon birimlerini tasarladığımız , kabuk tasarımı ve mühendisliğini gerçekleştirdiğimiz Ekonomi Tip Uçak koltuğu Epianka.

TSI Seats, ARMAN Tasarım ve NURUS işbirliği ile geliştirilen ekonomi segmenti uçak koltuğu Epianka Sivil havacılıkta yolculuk deneyimini merkeze alan yeni bir vizyon sunuyor. Akılcı tasarım yaklaşımı ile geliştirilen Ekonomi Tip Uçak Koltuğu, hafiflik, incelik ve yalınlık gibi biçim kriterlerinin yanında, koltuk gruplarının oluşturduğu mekan kurgusu ile kabin içi görsel bütünlüğü sağladı. Tasarımında, net geometriler ile yolcunun bireysel alanı tanımlandı.  Nurus’ un teknolojisi ve deneyimi ile yarattığı yumuşak oturma konforu, Arman Tasarımcılarının estetik biçim dili ile birleşti. Ergonomiyi merkeze alan tasarım yolcunun tercihleri ile şekillenen koltuk hareketleri incelendi. Koltuk teknolojisi eğlence sistemleri tasarm ekseninde birleşerek yolculuk deneyimini şekillendirdi. İnceltilmiş yeni nesil koltuk tasarım ile farklı genişlik ve derinlik eksenlerinde koltuk gruplarının mekan içerisinde dingin ve akıcı bir bütünlük oluşturması sağlandı. Koltuk Setlerinin Kabin içerisine bakan konturları farklı renk ve malzeme ile kodlanarak grupların algıda hızla tanımlanabilir olması hedeflendi.

Araştırma Endüstriyel Tasarım Tasarım Mühendisliği Maliyet Stratejileri
  • Paylaş:

Estetik tasarım, hafif yapı ve maksimum yolcu konforu için tasarlanan TSI Ekonomi Uçak Koltuğu

 Endüstriyel tasarım, tasarım mühendisliği ve prototip yönetimi çalışmalarını yürüttüğümüz Epianka, kabin içi yerleşiminde bütünsel dingin ve yalın bir mekan algısı oluşturmaktadır.

Epianka tasarım ve mühendislik disiplinlerin ortak çalışması ile geliştirilmiştir. Ekonomi uçuş alanında konforu maximize etmeyi hedeflediğimiz proje ARMAN tasarım ile NURUS Mobilya stratejik işbirliğini yansıtmaktadır. Mobilya ergonomisi, oturma eylemi deneyimi, malzeme teknolojileri alanlarında  derin kültüre ve bilgiye sahip NURUS  yumuşak malzemeler, vücut ilişkili tüm yüzeyler yeniden geliştirerek Epinaka için konforu yeniden tanımlamış, geliştirdiği çözümler ile oturma fontu, yaslanma yüzeyleri ,ve oturum ergonomisini geliştirmiştir.

 TSI Aviation firmasına ekonomi sınıfı uçak koltuğu sınıfının getirdiği kullanım beklentilerini geliştirerek kullanıcı deneyimini iyileştiren bir dizi optimizasyonu taşımaktadır. Renk, grafik kodlarla tanımlanmış yüzeyler, hareketli birimlerin eksen ve akslarının yönlendirmelerini taşıyan geçişler Epianka nın kolay algılanabilir, kullanıcı dostu boyutlarıdır.

Kullanım ergonomisi, mekanik özellikler, üretimde kolaylıkla değişebilen fonksiyon birimleri ile özgün bir ürün gamı oluşturulması sağlandı. Ürünün tüm kabuk parçaları için yüzey mühendisliği ve mekanik mühendislik çalışmaları gerçekleştirildi. Ürün serisi önemli bir yerelleştirme projesi olarak pazarda yerini aldı.

Türkiye’de ilk kez geliştirilen koltuk  uluslararası testlere uygun mühendislik özelliklere sahiptir. Parça sayısı, hafiflik, mekanik dayanım gibi bir çok temel kriterin tanımladığı  proje yaklaşımı Endüstriyel tasarım çalışmalarının sınırlarını oluşturmuştur.

Epianka, TSI Aviation tarafından geliştirilen zorlu sertifikasyon süreçlerini başarıyla geçen yeni nesil yapısal koltuk platformu üzerine geliştirilmiştir. İleri mühendislik süreçler ile geliştirilen bu platform, hafifletilmiş kabuk, kolay değiştirilebilir yumuşak yüzeyler ve hareketli koltuk bileşenlerinin akılcı bir tasarım çalışması sonucu başarıyla kullanıcılara sunulmuştur.

Üretim yöntem ve tekniklerine uygun olarak mekanik mühendislik çalışmaları tamamlanarak prototip üretimleri gerçekleştirilmiştir. Çalışan prototiple gerçekleştirilen testler ve geri bildirimlere göre ürün geliştirilmiş ve üretim çalışmalarına geçilmiştir. NURUS tarafından geliştirilen koltuk sünger malzeme ve uygulama çözümleri ile Yumuşak bileşenler hafifleştirilirken, aynı zamanda koltuk ölçülerinde genişletme, büyütme yapılmadan oturma derinliği artırılmış, yolculuk konforuna katkı sağlanmıştır.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.