Kent Aydınlatmaları

Kent Aydınlatmaları

  • Müşteri Vairous, Istanbul
  • Yıl 2013
  • Hizmetler Araştırma, Konsept Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, Tasarım Mühendisliği, Hızlı Prototipleme, Üretim Yönetimi, Kalite Yönetimi, Marka ve Ambalaj Tasarımı, Maliyet Stratejileri

Aydınlatma Tasarımı

Verimli, uzun ömürlü, çevreci ve ekonomik kent aydınlatmaları.

Kent aydınlatmaları kentsel tasarımda, yani yaşam alanlarımızın görünümünde büyük etki sahibidir. Doğru aydınlatma ile kentteki cephelerin ve yolların ana formu belirginleşir. Karanlıkta veya görmeyi zorlaştıran havalarda sokak lambaları gibi aydınlatma araçları, kent hayatının akışını ve güvenliğini sağlar. Bireyler üzerinde yorucu bir etki bırakmadan işlevselliğini koruyan ışıklar çevrenin doğru algılanmasına ve hayatı herkes için kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Arman Tasarım, araştırmadan, tasarıma ve prototip üretimine kadar giden süreç boyunca sokağın karakterini tanımlayan ışıkları düzenlemek üzere yenilikçi bir yaklaşımla bir aydınlatma araçları geliştirmiştir. Etkili ve yaşanabilir şehirler yaratmak için doğru kent aydınlatmaları zamanı.

Araştırma Konsept Tasarımı Endüstriyel Tasarım Tasarım Mühendisliği Hızlı Prototipleme Üretim Yönetimi Kalite Yönetimi Marka ve Ambalaj Tasarımı Maliyet Stratejileri
  • Paylaş:

Kentler, farklı insan topluluklarını içinde barındıran, yüksek yoğunluğu olan yerleşim birimleridir. Nüfuslarının çoğu ticaret, sanayi, hizmet veya yönetimle ilgili işlerde uğraşır. Bu nüfusun şehir hayatını etkili bir biçimde sürdürebilmesi için birçok etmen vardır. Nüfusun tüm gün boyunca fiziksel mekan kullanımına devam etmesi ve kentin sosyal ve kültürel tüm olanaklarından yararlanması bunlardan birkaçıdır. Bu yüzden geceleri hayatın devam etmesi gerekmekte, hava karardığında insanların çevresini algılayabilmesi sağlanmalıdır. Doğal ışığın kullanılamadığı bu zamanlarda yapay ışık, yani kent aydınlatmaları devreye girer.

Kentlerin temel amacı kullanıcılarına, yani nüfusuna güven veren bir ortam oluşturup hayatı kolaylaştırmaktır. Kaliteli ve sağlıklı bir hayatı olanaklı kılması gereken kentler, mekanları ve yapıları gece aydınlatıp yaşam kalitesini yükseltmelidir.

Işık olmadan çevre algılanamayacağı için, kentin tüm olanaklarından yararlanılamayacaktır. Bundan dolayı gelişen teknolojiler ile farklılaşan bu kentlerde yenilikçi aydınlatma tasarımları önemli bir yere sahiptir.

Kentlerin gece aydınlatılması insanların kent ve çevre ile ilişkilerinde önemli bir rol oynar. Doğru aydınlatma tasarımları, çevrenin algılanmasını kolaylaştırır. Geceleri etrafın aydınlatılması ile hem güvenlik sağlanır, hem tüm kent olanaklarından faydalanılır, hem de kullanıcıların hayatı kolaylaştırılır. Aydınlatma tasarımları kullanıcılar dışında kentin genel görünümüne de yeni bir kimlik katar, kentleri güzelleştirir. Karanlık sokakları aydınlatan bu ürünler ile şehirlerin modern duruşu yansıtılır.

Kentler, günde 24 saat yaşayan bir organizma olarak tanımlanabilir. Her kentin aydınlatma planı, kendi özellikleri doğrultusunda tasarlanmalıdır. Kent aydınlatmaları için genel bir plan olmadığında, rastgele aydınlatmalar kentin değerlerinin görünümünü bozacağı gibi ışık kirliliğine de yol açacaktır. Kent ve sokak aydınlatmaları tasarımında güvenlik, estetik ve ışık miktarı 3 önemli unsurdur.

Kentlerdeki gece hayatında önemli bir yer tutan sokak aydınlatmaları, modern bir görünüme sahip olmalı, bulunduğu yerleşimi yansıtmalıdır. Hiç uyumayan şehirlerden olan New York, Tokyo ve İstanbul’da aydınlatmalar kent hayatını tanımlayan önemli bir unsurdur.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.