Rosio Sağlık Kiti

Rosio Sağlık Kiti

  • Müşteri Rosio Medikal, Istanbul
  • Yıl 2018
  • Hizmetler Endüstriyel Tasarım, Arayüz Tasarımı, Tasarım Mühendisliği, Kalite Yönetimi, Hızlı Prototipleme, Üretim Yönetimi

Medikal Sağlık Ölçüm Kiti

Rosio ev tipi sağlık kiti

Sağlık Kiti, ev konforunda yaşamsal bulguları ölçmek için özel olarak tasarlanmış tıbbi bir cihaz kitidir. Yalın geometrisi ve renkleri stiliyle profesyonel medikal cihazların özelliklerini yansıtmaktadır. kritik ölçüm donanımlarını  bir arada kompakt bir kullanım anlayışı ile kullanıcısına sağlar. Ev rahatlığında bir deneyim sunar.  Sağlık Kitinin tasarım yaklaşımı taşınabilir algısı ve kolay kullanım olanağı sunar. Ürün; medikal dili ve estetik tasarımı ile, uluslararası tasarım yarışmalarından IDA ve A Design  ödülleri kazanmıştır.

Endüstriyel Tasarım Arayüz Tasarımı Tasarım Mühendisliği Kalite Yönetimi Hızlı Prototipleme Üretim Yönetimi
  • Paylaş:

Günümüzde sağlık bilgilerini düzenli takip etmek ve arşiv oluşturmak önemli hale gelmiştir.  Sağlık kontrollerinde bu bilgilerin doktorlar tarafından değerlendirilmesi, sağlık sorunları yaşandığında normal değerler ile karşılaştırılabilmesi tedavi yöntemlerine yardımcı olur. Evde günlük sağlık ölçümlerini yapmak ve düzenli kontrolünü sağlamak bu bakımın önemlidir.

Yaş aldığınızı ve fiziksel faaliyetlerinizin kısıtlandığını hayal edin. Beklentileriniz ne yönde değişirdi? Bu durumda etkileşimde bulunduğunuz nesneler, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için nasıl daha akıllı bir şekilde tasarlanabilir?

 

Bunlar, Ev Kullanımı için Rosio Sağlık Kiti’ni tasarlarken #empatiyleüretmemizi sağlayan sorulardı. Kullanıcının ürünle kurduğu duygusal bağ tasarım yaklaşımımızın temelini oluşturmaktadır.

Hisleri Tasarlama ve Davranış Değişiklikleri

 

Sağlık kitinin bir amacı da yaşlılık ve hastalık kavramlarının beraberinde gelen negatif çağrışımların önüne geçmek ve ürün tasarımını bu yaklaşımla gerçekleştirmekti. Bu tür kavramsal yargıların bireylerin yaşamlarını derinden etkilediği bilinmektedir.

 

Araştırmalara göre, kullanıcılar daha yüksek sağlık riskleri ile karşı karşıya olsalar bile, psikolojilerini olumsuz yönde etkileyen tıbbi cihazları kullanmayı tercih etmemektedir. Bu tamamen insani bir tavırdır. Çünkü kendimizi etrafımızdaki nesnelerle özdeşleştiririz ve doğal olarak kendimize yakın hissettiğimiz nesnelerle özdeşleşmek isteriz.

 

Arman Tasarım olarak kullanıcıların kendilerini iyi hissetmeleri sağlayacak ve kendilerine bakmanın verdiği zevki yaşayacakları bir cihaz tasarladık. Başka bir deyişle, tasarım yoluyla ürünlerle eşleştirilmiş negatif çağrışımlarını kaldırmak amacıyla modern bir teknolojik görünüm üzerine çalıştık.

Hepsi Bir Arada Kompakt Deneyim

 

Dünyada bir ilk olarak, evde temel sağlık kontrollerini gerçekleştirmek için üç temel ölçüm cihazını birleştirdik: Pratik bir taşınabilir cihaz kitinde kan basıncı monitörü, nabız oksimetresi ve termometre. Estetik tasarımı ile bu ürün üç cihazı ve veri kayıt arayüzünü etkili bir şekilde bir araya getiriyor.

 

Kol manşonu ana gövdenin içinde saklanır, böylece sağlık kitimiz düzgün bir şekilde paketlenir ve kolay kullanım sağlar. Kan basıncını ölçerken kol manşonu ana gövde üzerindeki kabinden çıkarılır. Kullanıcı işini bitirdiğinde, münferit parçaları tekrar yerlerine yerleştirir, ardından kiti rahatça yerine geri kaldırır.

Sağlık ölçümlerinin kayıt altında tutulmasının erken tanı koyma ve sağlık problemlerini önlemede önemli bir rolü olduğu biliniyor. Ancak kullanıcılar bu tip kayıt işlemlerini ya deftere yazarak ya da bilgisayar üzerinde dosya oluşturarak gerçekleştiriyorlar, çoğu zaman ise ikisi de gerçekleşmiyor. Rosio Sağlık Kiti ise ölçümler otomatik olarak monitörde kayıt altında tutulmaktadır.

 

Modern ve kompakt bir forma sahip olan cihaz kiti evde rahatlıkla kullanılabilir. Kapsamlı tasarımı sayesinde kullanıcı cihazı saklama ihtiyacı hissetmez. Dolapların içine tıkılmaya mahkûm değildir çünkü kullanıcıların üzerinde olumlu bir his bırakan bir tasarıma sahiptir.

 

İşte tasarım tam olarak hayatımıza bu şekilde dokunur. Tasarımın #yaratıcıetkisi ile deneyimlerimiz yeniden şekillenir ve davranış biçimlerimiz değişir.

Ulaşılabilirlik

 

Birleştirilmiş üç ürün, özellikle yaşlılar ve kişisel sağlık verilerini takip etmesi gereken bireyler tarafından kullanılmaktadır. Ergonomik özellikler dikkate alınarak kullanıcıya hiçbir yönden engel teşkil etmeyecek şekilde en ince ayrıntısına kadar tasarlanmıştır.

 

Büyük tutma kısmı ve geniş arayüz, kullanıcıların cihazı kendi başlarına kullanmalarını kolaylaştırır. Ergonomik açıdan özenle üretilmiştir. Aynı zamanda kullanıcıların yatar pozisyonda cihazı kullanabilecekleri dikkate alınarak ürünün belli bir açıda yükselen yüzeyi sayesinde ekranın kolay okunması ve kullanımı hedeflenmiştir.

Sağlık risklerinin erkenden önüne geçmek adına yaşamsal bulguların evde değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Arman Tasarım olarak tasarım araştırmasını insan odaklı bir yaklaşımı benimseyerek gerçekleştirdik ve ürün stratejisini bu doğrultuda belirledik: Buna göre, farklı fiziksel ve zihinsel yetkinlikte kullanıcılar için erişebilirlik, hastalıkla eşleşen negatif çağrışımların önüne geçmek adına estetik bir görünüm ve pratik bir şekilde üç cihazı da bir araya getirerek basit kompakt bir birleştirme hedefledik. Ürün geliştirme süreci başarıyla yönetildi ve yenilikçi tıbbi ürünümüz hayata geçirilmiş oldu.

 

Arman Tasarım çatısı altında, mühendislik çalışmaları ve test prototiplerinin ardından ürün, maliyet ve satış stratejileri kapsamında optimizasyonları içeren seri üretim planlamasından geçti. Rosio şirketi, yenilikçi medikal ürün tasarımı konusunda rakiplerine göre pazar avantajı elde etti. Ürün 2018’de Uluslararası Tasarım Ödülü (IDA) ve A Design olmak üzere iki tasarım ödülü kazandı. Arman Tasarım olarak #hayatiçintasarla yaklaşımı benimseyen ürünleri gerçeğe dönüştürmekten dolayı mutluluk duyuyoruz.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.