Ke-bot Saç Sayım ve Analiz Robotu

Ke-bot Saç Sayım ve Analiz Robotu

  • Müşteri Asmed, Istanbul
  • Yıl 2018
  • Hizmetler Araştırma, Konsept Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, Arayüz Tasarımı, Tasarım Mühendisliği, Hızlı Prototipleme, Üretim Yönetimi

Ke-Bot ile saç ekiminde analiz performansı

Dünyada bir ilk olan optik saç sayma ve analiz robotu.

Ke-bot saç ekimi prosedüründe devrim niteliğinde bir üründür. Ürün, tasarımı ile 360 derece dairesel tarama sistemiyle saç yoğunluğunu ölçerek operasyon öncesinde ve sonrasında doktor için gerekli bilgiyi sağlar. Robot, 3 boyutlu olarak saç derisini modeller ve her açıdan veri toplayarak saç ekim operasyonunun etkisini objektif ve bilimsel bir şekilde ölçümlemeye fırsat tanır. Endüstriyel tasarım ve ürün mühendisliği Arman tasarım tarafından gerçekleştirilen Robot, kurulum ve işletme yönleri göz önünde bulundurularak geliştirildi. Yapısal tasarımında statik özellikler araştırılarak uygulandı. Seri üretime uygun şekilde geliştirilen ürün hassas ölçüm yapılabiliyor.

Araştırma Konsept Tasarımı Endüstriyel Tasarım Arayüz Tasarımı Tasarım Mühendisliği Hızlı Prototipleme Üretim Yönetimi
  • Paylaş:

Ke-bot, saç ekiminin standartlaştırılmış bilimsel değerlendirmesini ilk kez mümkün kılan görüş tabanlı bir robotik sistemdir. Ürün bunları insan müdahalesi olmadan gerçekleştirir. Ke-bot, FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) bazlı saç ekimi operasyonları için ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası bilimsel analiz yapmak üzere tasarlanmıştır. Saç ekimi operasyonlarından memnuniyetsizlik yaratan ve sıklıkla ihmal edilen birçok konuya çözümler sunar. Radikal faydalar sağlayan Ke-bot, gözetim olmaksızın bir ihtiyaca hitap ettiği ve saç ekimi uygulamalarına benzersiz bir boyut getirdiği için sektörde büyük bir yenilik niteliğinde. Nesnel veriler sunan ve alanında teknolojik gelişmeyi mümkün kılan Ke-Bot, saç ekimi uygulamasında devrim yaratıyor. Peki nasıl?

İnovasyon Gerektiren Geleneksel Uygulama

Saç analizi için kullanılan mevcut yöntemler ve hesaplamalar, örnek alanların fotoğrafları üzerinden insan eliyle yapılır ve genelleştirilmiş öznel sonuçlar elde edilir. Operasyonun başarısı sadece ameliyat eden doktorun deneyimine dayanır. Operasyonu planlamak veya daha sonra başarı oranını ölçmek için standart bir sistem veya yöntem yoktur. Farklı ölçüm cihazları bu özel görev için uygun araçlar olmadığından farklı sonuçlar verir. Bu nedenle ölçüm cihazlarının verdiği sonuçlar da birbiriyle karşılaştırılamamaktadır. Bu yetersiz analiz, operasyon hakkında yanıltıcı kararlara yol açmaktadır ve rekabetçi sektör öznel analizleriyle bu yanılmaya katkı sağlar. Farklı ölçümler ve standartların eksikliğinin ortak bir sonucu olarak, donör bölgesinde azalma oldukça karşılaşılan bir durumdur. Bugüne kadar bu problemlerin üzerinda fazla durulmamasının sebebi başka bir alternatifin bulunmamasıydı.

Proje Süreci

 

Dr. Koray Erdoğan’ın beklentisi, geleneksel saç sayım sürecini değiştirmek ve daha kısa sürede güvenilir bilimsel sonuçlar sağlayan yenilikçi bir ürün geliştirmekti.

 

Detaylı bir tasarım araştırmasından sonra, konsepti tasarlamak için mevcut süreç incelendiDoğru bir analiz için 360 derece kafa taraması yapan bir robot öngörüldü. Proje sahibi, önceki müşterilerimizden görüntü işleme teknolojileri profesörü olan bir görüntü danışmanı ile eşleştirildi. Beraber derin öğrenme algoritmaları tarafından desteklenen bir yapay zeka yazılımı geliştirdiler. Robotun işlevleri, stratejik yapısı, ergonomik analizi ve tüm tasarım süreçleri şekillendirildi ve nihai ürün üretildi.

Özel Cerrahi ve Kısaltılmış Zaman

 

Makine kafanın tamamı için birebir doğru sonuçlar verir. Bu geleneksel yöntemlerle elde edilemeyen bir analizdir. Normalde tam bir saç derisi taraması yapılmaya kalkışılsa, yukarıda belirtilen güven vermeyen ölçüm yöntemleriyle yapılır ve bu 15 saat detaylı insan emeği gerektirir. Oysa Ke-Bot bunu sadece 45 dakikada (zamanın % 5’i) doğru bir şekilde yapar. Bu şekilde, kafanın % 1’inden insan eliyle sayılan bir örnek bölgeyi genelleştirmek yerine (4 x 1cm2), robot tarafından bütünsel bir analiz yapılır. Tamamen robot tarafından kafanın %100’ü taranır ve sayım gerçekleştirilir.

 

İnsan müdahalesinin öznelliğini ve örnek alanlarının dengesiz genellemesini ortadan kaldıran tarama sonuçlarının % 100ü nesneldir. Ke-Bot, mükemmel donör alanını ve azalmayı önlemek için çıkarılabilecek maksimum greft sayısını doğru bir şekilde belirlediğinden, bu yöntem özelleştirilmiş cerrahi planlamayı mümkün kılar. Böylece, önceki yöntemlerin kapasitesinin ötesinde, hastaların bireysel farklılıklarından kaynaklanan olumsuz sonuçları ortadan kaldıran ideal bir operasyon planı oluşturulur.

Ke-bot Nasıl Çalışır?

 

Ke-bot, 2 kamera sistemine ve 6DoF robot kolunda güçlü bir işlemci ünitesine sahip bir robottur. Dönen kolu belli bir mesafeden kafanın tamamının yüksek çözünürlüklü görüntülerini yakalar. İlk kamera kafanın 3D görüntüsünü oluştururken, ikincisi otomatik olarak birleştirilecek görüntüleri yakalar ve kafanın jeodezik şekli üzerinde alan hesaplamaları yapılmasını sağlar. Görüntü tanıma yazılımı ile robot, her 5 mikronluk fiziksel çözünürlükteki 400 dikişli görüntüsünde folikül sayısını, her folikül başına greft sayısını ve saç kalınlığını sayar. Daha sonra derin öğrenme tabanlı algoritmalar kullanılarak kafanın tümü için gerekli hesaplamalar yapılır, kafadaki tüm alanların kapsama değeri için doğru sonuçlar vermek üzere sayılar ölçüp hesaplanır. Elde edilen analiz değerlendirilerek, sadece Ke-bot kullanarak tüm cerrahiyi ayrıntılı olarak planlamak mümkün hale gelir.

Operasyon Verimliliğinde ve Başarıda Artış

 

Ke-bot, hastanın kendisinin de görebileceği nesnel kriterlere dayanarak net bir analiz sağlar. Bu karşılaştırılabilir veriler sadece doktorun deneyimine dayanan öznel yorumlar yerine doğru, nesnel ve bilimsel sonuçlar sağlar. Nesnel veriler aynı zamanda hastayı analizin güvenilirliği konusunda rahatlatır. Ameliyat sonrası analiz için hasta ameliyattan sonra tekrar taranır. Bu sefer, derin öğrenme tabanlı yaklaşım çıkarılan ve ekilen foliküllerin sayısını tespit eder ve toplam işlem oranını elde etmek mümkün hale gelir. Sonuçlar somut veriler ve operasyonun başarısı hakkındaki açık ifadelerle ölçülebilir.

 

Ke-Bot, ameliyatların başarı oranını artırdığını kanıtladı. Ürün robotu, gelişmiş kullanıcı deneyimi, kısaltılmış hazırlık ve prosedür süreleri, maksimum verimlilik ve güvenilirlik sunar. Ve bu robotun hepsinden öte daha büyük faydaları da var…

Bilimsel İlerleme Yoluyla Uygulamanın Evrimi

 

Doğrudan hastaya ve doktora sağladığı faydaların ötesinde Ke-Bot, saç ekimi alanında bilimsel gelişime izin verecek istatistiksel raporlar sunar. Ke-bot’ta kullanılan derin öğrenme algoritmaları el ile etiketlenmiş binlerce örnek kullanılarak eğitilmiştir. Eğitim setine her gün yeni numuneler dahil edildiğinden, sistemin doğruluğu günden güne artmaktadır. Bilimsel veri toplama nedeniyle, saç ekimi uygulaması geniş istatistikler, ulus temelli saç tipolojileri, gelişmiş ön beklentiler ve daha fazlası ile daha da gelişebilir.

­­­Ke-bot, tüm yönleriyle saç ekimi pratiğinde benzeri görülmemiş avantajlar sunmakta, saç ekiminde devrim yaratmaktadır. Arman Design olarak A’dan Z’ye bu yeniliğin oluşumunda yer alıyoruz. Katkılarımız içerisinde tasarım araştırması, konsept tasarımı, profesyonelleri bir araya getirme, ürün tasarımı, kullanıcı deneyimi tasarımı (UX tasarım), tasarım mühendisliği, prototipleme, üretim ve kalite yönetimi ve maliyet stratejileri var. Ke-Bot’un başarısı ile gurur duyuyoruz ve tasarım yoluyla bilimsel ilerlemenin bir temsilcisi olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.