Konuşan Eller, İşaret Dilini Kamusal Alana Taşıyor

Konuşan Eller, işaret dili kullanıcılarının ifadelerini sesli olarak çeviren yenilikçi bir giyilebilir teknoloji ürünü. Ele giyilen ürün, içindeki sensörler sayesinde Türk işaret dili alfabesi ve gramerini algılıyor ve ilişkili mobil cihaz uygulaması sesli çeviri yapıyor. Ürün, işaret dili kullanıcısı ile dili bilmeyenler arasında yeni bir köprü oluşturuyor. Bu iletişim kanalı kamusal alanda etkileşimi artırmayı ve işaret dili kullanıcılarına gündelik yaşamda kolaylık sağlamayı amaçlıyor.

Konuşan Eller görseli

Ar-Ge Süreci

Konuşan Eller, girişim aşamasında bir proje olarak bizimle buluştuğunda, tanımlı bir teknolojiye sahip değildi. Teknoloji geliştirme, ürün kalitesini ve kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen faktörler arasında.

Bu yüzden Arman Tasarım olarak tasarım odaklı düşünme yaklaşımıyla denenmemiş yollar keşfetmeyi ve yenilikçi çözümler üretmeyi önemsiyoruz. Uygun teknolojileri, doğru parametreleri ve üretim süreçlerini belirlemek derin bir araştırma süreci gerektirdi. Ergonomik eldiven ve iletişim modülü üzerinde endüstriyel tasarım ve mekanik mühendisliği çalışmaları gerçekleşti. Ürünün su ve darbeye karşı dayanıklılığını artırmak için yöntemler geliştirildi ve eldivenin konforlu bir kullanım sağlaması için fiziksel araştırmalar yürütüldü. Süreç içerisinde kendi yöntemlerimizi geliştirip,  üretim işlemi için kolaylaştırıcı bir adım olarak kendi makinemizi dahi ürettik.

Konuşan Eller teknoloji geliştirme sürecini gösteren görsel

Prototip Üretimi

Ürünün başlangıçta sınırlı sayıda üretilerek kullanıcıların iletişim deneyimlerini test etmek tasarımcılar için çok öğretici bir süreçtir. Prototip, nihai ürünü simüle eder ve ticarileşme sürecinden önce tasarım hatalarını veya eksikliklerini keşfetmeye yardımcı olur. Seri üretim planlamasından önce geri bildirimler değerlendirilir ve ürün üzerinde gerçekleşecek iyileştirmeler veya ek özellikler belirlenir. Farklı materyal ve birleştirici elementlerle çeşitli prototipler denendi. Karar kılınan nihai sonuç , hala gelişmeye devam eden bir ar-ge sürecinin yalnızca ilk aşamasını noktaladı. İlk prototip safhasının ötesinde de ürünü geliştirmeye devam ediyoruz ve el hareketini kısıtlayan durumların önüne geçmek üzere kişiye özel eldivenleri kendi yaptığımız makine ile üretiyoruz.

Konuşan Eller eldivenlerinin prototip aşaması görseli

Ürün

Konuşan Eller sayesinde işaret dili kullanıcıları kendilerini sesli bir şekilde ifade edebilirler. Ürün iki çeviri moduna sahiptir. Bunlardan ilki, işaret dili kullanıcısını eşzamanlı olarak çevirme seçeneği, diğeri ise cümleyi bitirdikten sonra çevirinin gramerini otomatik olarak düzelten aktarma seçeneğidir. Ellerin her hareketini ve vücudun duruşunu doğru algılamak üzere eldiven ve kolluklar toplam 28 sensör içerir. Sensör sayısının fazla olması, ürünü diğer işaret dillerine uyarlamayı kolaylaştıracaktır. Cihaz, işaret dili kullanıcılarının kendilerine özgü kelimeleri ve kısaltmaları tanımlamalarına ve eklemelerine olanak tanır. Kullanıcılar uygulamanın eğitim modülü sayesinde işaret dilini öğrenebilir ve pratik yapabilirler.

İşaret dilini sesli olarak çeviren ele giyilebilir teknoloji ürünü olan Konuşan Eller görseli

Sonuç

Konuşan Eller, işaret dili kullanıcıları ile işaret dili bilmeyenler arasındaki iletişim kopukluğunu önlemek adına aktif bir çevirmen görevi görür. İşitme ve konuşma engelli bireylerin çalışma hayatlarına katılımını artırmak, sosyal hayatlarındaki etkileşimi kolaylaştırmak ve iletişim becerilerini kuvvetlendirmek için geliştirilmiş bir teknolojidir.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.