Medipol Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım Bölümü Online Mezuniyet Töreni

2020 herkes için ilginç deneyimlerle dolu bir yıl oldu. Hızla dijitalleşen ekosistemden eğitim dünyası da nasibini aldı. Üniversiteler uzaktan eğitim sistemine geçti, önümüzdeki dönemlerde hybrid ve dönüşümlü bir sistem konuşuluyor. Bununla birlikte dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan pandemi sürecine pozitif katkı sunmak ve değerli öğrenciler ile velileri riske atmamak adına 2020 Mezuniyet Törenleri online olarak planlandı. İstanbul Medipol Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Mezuniyet Töreni de online sisteme geçti.

Hatice Armağan Medipol Üniversitesi Mezuniyet Töreni'nde

İstanbul Medipol Üniversitesi Mezuniyet töreni, 14 Temmuz 2020 saat 14:00’te önce Genel Kanaldan başlatıldı. Dekanın konuşmasından sonra, sunucunun da yönlendirmesiyle birlikte bölümler kendi alt kanallarına geçiş yaptı. Sonrasında Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü kanalında doğrudan Ersin Alaca hocamızın sunumu başladı. Ersin hocamızın giriş konuşmasından sonra bölümün hocaları konuşma yaptı. Bölüm başkanı Oya Akman’ın konuşmasının ardından, Sertaç Ersayın, Berrak Karaca Şalgamcıoğlu, Yasemin Soylu ve Hatice Armağan hocalarımızın görüş ve düşünceleri alındı.

Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Hatice Armağan, değişen eğitim sisteminin getirilerinden olan online mezuniyet konuşmasında öğrencilerine şu sözlerle tavsiyelerde bulundu:

“Herkesi tebrik ediyorum. Benim de çok keyifle çalıştığım bir sınıftı. Birlikte çok güzel projelere imza attık. Bundan sonrası yenilik peşinde koşacağınız büyük bir macera.
Bu artık sizler için yepyeni bir dönemin başladığı yeniliklerle dolu bir macera. Keyfini çıkararak yol alın; en önemlisi de mesleğinizi çok sevin. Bilmenizi isterim ki, çok şanslısınız, çok doğru bir meslek seçtiniz. Geleceği olan, kendine çok yer edinen çok fazla sektörde, çok fazla pozisyonda yer alabileceğiniz önü açık bir meslektir bu. Dolayısıyla uzun vadede siz mesleğinizi bırakmadıkça mesleğiniz de sizden kopmayacaktır.” dedi.

Medipol Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Online Mezuniyet Töreni

Hatice Armağan, öğrencileri ve iş hayatında başarılı olma arzusundaki bireyler için, birbirinden değerli tavsiyelerde bulundu:

1- Tabii ki çok çalışın:

Çok çizin ve not defterleri biriktirin. Farklı gördüğünüz, olmasını istediğiniz şeyleri mutlaka not alın. Yaratıcılık-yenilik hayatınızın merkezinde olmalı, pratikte yeni fikir ve kavramları gerçekleştirilmesi, kullanılması ve anlamlı hale gelmesi mesleğimizin önceliği. Mevcut bir ürüne, hizmete veya yönteme değer katma amacı ile yola çıkmalısınız.

2- Eleştiriye açık olun:

Sizlere, projenizle ilgili bir yorum yapıldığında veya bir fikir verildiğinde ki bu iş hayatında biraz daha hızlı, biraz daha acımasız, biraz daha sert şekilde ifade edilebilir, gelişiminiz açısından eleştirilere kulak verin. Her yaptığınız projeye aşık olmayın, hep daha iyisinin peşinde olun. Ancak o zaman kendinizi geliştirebilirsiniz.

3- Sürekli gelişim:

Kendinizi sürekli geliştirin. Yeni programlar öğrenin. Bir programda ısrarcı olmayın. Çok okuyun. Farklı eğitimler alın. Yapabiliyorsanız Master yapın. Birçok üniversite artık bu süreçte uzaktan eğitim vermekte. Artık evinizde oturarak Cambridge’den veya NY Üniversitesi’nden mezun olabiliyorsunuz. Bunlar bu dönemin fırsatları, bunları kullanın.

4- Farklılık odaklı bir yaşam belirlemek:

Sıradan ve herkesin yaptığı şeyleri yapmayın. Dijital dünyanın sıradanlıklarına kendinizi kaptırmadan ilerleyin. Etrafınıza baktığınızdaki gördüğünüz objelerde, günlük yaşamınızda dokunduğunuz mobilyalarda, ürünlerde, teknolojide, malzemelerde her şeyde daima yeniliği arayan olun. Mümkünse de farklılığı bulan olun. Farklılıkları bulduğunuzda, bakacaksınız ki rakiplerinizden, iş arkadaşlarınızdan çok kolay sıyrılıp farklılığınızla fark edileceksiniz. Bu da sizi hep bir adım önde tutacak.

5- Sektörel uzmanlaşmaya yönelin:

İyi olduğunuz konuya odaklanın. Örneğin; kendinizi ambalaj tasarımında, medikal tasarımda ya da mekanik tasarımda iyi hissediyorsanız, o alanlara yönelin. Yolun başındaysanız kendinizi test edip yeteneklerinizi keşfedin ve üzerinde uzmanlaşmaya çalışın. Eğitimlerinizi de bu alanda alırsanız, kesinlikle sektörün en iyilerinden olmaya adaysınız demektir.

Tam da konuyla alakalı güzel bir söz söylemek istiyorum.
“A job is not just a job it is who you are”
Mesleğiniz yalnızca bir meslek değil, sizin kim olduğunuzdur. Bunu hiçbir zaman unutmayın.
Buna göre çalışın.

Hepinizi çok seviyorum. Hayatta Başarılar,

Sevgiler.’’

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.