E-Bot Silgili Kalemtıraş

E-Bot Silgili Kalemtıraş

  • Müşteri Serve Stationery, Istanbul
  • Yıl 2016
  • Hizmetler Endüstriyel Tasarım, Tasarım Mühendisliği, Hızlı Prototipleme, Arayüz Tasarımı, Kullanıcı Deneyimi ve Arayüz Tasarımı

Yeni Ürün Geliştirme

Silgili kalemtıraş ile okulda eğlenceli deneyim.

E-Bot Silgili Kalemtıraş komik ve eğlenceli karakterleri ile okulda anlık modunuzu yansıtmanın en eğlenceli yolu. Okula yeni başlayan çocuklar için ideal bir seçim olan ürün çocukların birbirleri ile ile iletişimini destekleyen bir tasarım yaklaşımı benimsenerek tasarlandı. E-Bot çocukların hayali karakter arayışını okul eylemselliği ile bütünleştiriyor. Bunu yaparken kalemtraş ve silgi gibi temel fonksiyonlarını geride bırakmıyor. Yalın tasarımı farklı yüz ifadeleri ile çeşitleniyor. çocukların arasında adeta bir emoji dili oluşturarak kısa cümleler kuruyor. arman Tasarım ekibi tarafından titizlikle çalışılan ürün Endüstriyel Tasarım ve İletişim tasarımı alanlarının buluşması niteliğinde. okula adaptasyonu kolaylaştırır.

Endüstriyel Tasarım Tasarım Mühendisliği Hızlı Prototipleme Arayüz Tasarımı Kullanıcı Deneyimi ve Arayüz Tasarımı
  • Paylaş:

Yeni bir ortama ve düzene geçmek kaç yaşında olursak olalım hassas bir süreçtir ve zorluklar barındırır. Yeni düzene geçişte adaptasyonu kolaylaştıran unsurlar, önceki düzenimizden alışık olduğumuz tanıdık detaylardır.

 

Şimdi bir çocuk olarak ilkokul günlerinize gidelim: İlk defa sınırsız oyun dünyasından çıktığınız ve disiplinli bir sisteme geçtiğiniz o günleri hayal edin… Bu geçişi neler daha kolaylaştırabilir?

İşlevin Ötesinde Duygusal Bağ

 

Kişisel oyuncaklar okul için uygun olmadığından çocukların hem bu yeni ortamla uyum sağlayan, hem de kendi renkli hayal dünyalarıyla ve oyunla ilişkisini koruyan ürünler bu dönem özellikle önemli.

 

E-bot karakterize edilmiş bir silgili kalemtıraş; aynı zamanda oyun çağındaki çocuğun disiplinli okul düzenine geçişinde motivasyon sağlayan dostane bir yüz. Bu yönüyle E-bot, çocuğun duygusal bağ kurabildiği çok yönlü bir geçiş nesnesi ve ailelerin de bu dönemde çocuklarına destek olmalarının bir yolu.

 

Ders-oyun ilişkisinin de geçişken olduğu bu dönemde okul eşyalarının oyun ilişkili nesnelere dönüşmesi ortak bağlam yaratıyor. #YaratıcıEtki, tasarladığımız ürünlerin çocukların yaşamına dokunduğu bu noktada açığa çıkıyor.

Multi-Fonksiyonel Özellikler

 

Eğlenceli kimliğiyle beraber işlevsel olarak da öğrencilerin kalem kutularında her zaman bulunabilecek E-Bot, derslerde not alırken çok kullanışlı. Uçlu kalem gibi farklı yazım araçlarına henüz geçilmediği ilk okul yıllarında kalem açmak sık ihtiyaç duyulan bir ihtiyaç. Hazneli kalemtıraş öğrencinin yerinden kalkmadan veya masasında atık oluşturmadan kalemini kullanabilmesini sağlar. İki farklı genişlikteki tarafıyla çeşitli boyutlardaki kaleme uygundur. Kalemtıraşın sağlam bir kapak tarafından korunması önemlidir; böylece haznenin içinde bulunan talaşı veya toz partikülleri sızdırmaz ve kalem kutusunun içinin kirlenmesini önler.

 

Silgi kısmı ise kapaklıdır ve kalem kutusunun içinde açıkta bulunan kalemlerle temas ederek silginin kirlenmesini engeller. Bununla beraber yüksek kalitedeki silgisi kullanıldığı yüzeyde toz ve iz bırakmaz.   Karakterin yüz şeklinin işlendiği dayanıklı silgi kapakları kullanıcı, yani çocuk için önem taşıyan bir parça olduğundan kullanım davranışlarını etkiler ve kapağın kullanımını korumaya teşvik eder.

Karakter Tasarımı ve Yeni Ürün Geliştirme

 

Sektörde bulunan uygulamaları araştırdığımızda hedef yaş grubuna hitaben kimliklendirilmiş ürünlerin sıkça kullanıldığını, bununla beraber bunların çoğu zaman yalnızca grafik uygulamayla veya karakterin baş kısmıyla sınırlı kaldığını gözlemledik.

 

E-bot bu örneklerden farklı olarak tüm bedeniyle tam bir figürü temsil ediyor ve bu yönüyle bir maskot özelliği taşıyor. Bunun ötesinde E-bot figürünün tasarımı, ürünün fonksiyonel özellikleriyle eşleştirilerek yapıldı.

 

Silginin cam kap içinde görünmesi astronot başlığı çağrışımı yapmasının yanı sıra sevimli robot karakterimizin yüz ifadelerinin bulunduğu baş bölümü. Ayakların yere basma noktaları, ikili kalemtıraş girişlerinin bulunduğu kısım. Kalemtıraş hazne bölmesi ile ayrıldığı yer gövdenin alt ve üst kısmı. Kollar, aynı zamanda gövdenin yatay konumlandırılmalarda da düz durabilmesini sağlayan yüzeyler.

E-Bot ve Tip Ailesi

 

Karakter çalışmasının sonucunda ortaya çıkan figür bir çizgi film kahramanına benzer, eğlenceli robot, E-Bot. Karakterin modeli sabit olmak üzere yalnızca grafik baskı ve renk ile farklı duyguları ifade eden mimikler çalışılarak, ürünün çeşitlendirilmesi kolaylıkla yapıldı.

 

Hem kız, hem erkek çocuklarına hitap eden renkler ve tiplerle, her çocuk mutlu, üzgün, şaşkın, kafası karışmış, şakacı gibi tiplerden kendisine yakın hissettiğini seçebilir. Daha sonrasında çocuklar okul arkadaşlarıyla başları değişerek farklı renk karışımları ve tiplemeler deneyebilirler.

 

Bu sayede silgili kalemtıraş işlevsel görevlerinin ötesine geçip, çocuğu kurduğu duygusal bağdan da ileriye, çocukların birbirleriyle bağ kurmakta kullandığı sosyal bir araç haline gelmiş oluyor.

Detaylardaki Deneyimi Mükemmelleştirmek

 

Kullanıcı deneyimini mükemmelleştirmek, detayların hayata geçirilişinde gizli. Bir ürünü stratejik olarak kurgulamaktan sonra, mühendislik sürecindeki incelikler ürünün kalitesinde belirleyici etken oluyor. Bunun için onaylanan tasarımlardan sonra yeni ürün geliştirme sürecinde prototip ve kullanım testleri yaparak bunlara göre üründe düzeltmeler sağlıyoruz.

 

E-bot için silginin çıkmasını önlemek adına eklediğimiz tırnak detayları; silgi kapağının sağlam geçme detayı, kalemtıraş kapağının uzun ömürlülüğü için menteşe detayları gibi ince çalışmaları özenle yürütüyoruz. Bu ufak detaylar, aslında ürünle ilgili memnuniyetin sessiz ama büyük bir kısmını oluşturuyor.

Ürünün Raftaki Başarısı

Tüm bedeniyle komple bir karakter olan silgili kalemtıraş bu tür bir karakter tasarımı olarak Türkiye’de bir ilk oldu.

Kimliklendirme ile yarattığımız katma değer, ürünün raflarda öne çıkmasıyla kendini gösterdi.  Yüz ifadelerinin çeşitliliğinin kullanıcıların rafta karşılaştıkları anda bağ kurarak satın alma kararını pozitif etkilediği gözlemlendi.

Benimsediğimiz #YaşamİçinTasarla yaklaşımı ürünün yakaladığı başarıyı doğrudan etkiliyor. Farklı çocuklar farklı tip E-Bot’lar ile yakınlık hissederek kendilerine göre olanı seçmekten büyük keyif alıyorlar. Kırtasiye alışverişini eğlenceli hale getiren E-bot Silgili Kalemtıraş, farklı renk ve çeşitlerdeki kapaklarıyla yeni okul yılının başlangıcında sizlerle.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.