Yükselişteki Yeni Tasarım Trendi: DesignOps

DesignOps Nedir?

DesignOps = Design Operations Nedir?

DesignOps (Tasarım Operasyonları) nedir? Tasarım takımları buna neden ihtiyaç duyuyor? DesignOps tasarım / geliştirme ekibinizin başarılı olmasına nasıl yardımcı olabilir? Bu makalede, bu sorular yanıtlanır ve bu yeni konsepti geliştirme ekibinize nasıl uygulamaya başlayacağınız konusunda size yararlı ipuçları verilir.

DesignOps, “Etkili bir tasarım operasyonunu geniş ölçekte nasıl yönetiriz?” sorusunun çözümsel karşılığıdır. Modern ürün geliştirme zorlu süreçleri beraberinde getirir. Büyük ölçekte başarılı bir dijital ürün oluşturmaya yönelik bireysel rollerin ve unvanların sayısı akıllara durgunluk verir. Sürekli bir beceri yelpazesi olarak bakıldığında, günümüz modern ürün organizasyonunda başarılı olmak için, herkesin birden fazla grupta yaşaması ve etkileşimde olması gerektiği açıktır.

Yalnızca ürün disiplinlerinde değil, aynı zamanda Ürün Tasarımının giderek karmaşıklaşan dünyası arasında işbirliğini kolaylaştırmak ve verimliliği artırma ideali, DesignOps’un ortaya çıkma ve varoluş sebebidir.

Tasarım ekibinin iş akışını, şirketin daha geniş geliştirme ağına entegre etme aksiyonunu ifade eder. Pratik anlamda bu, tasarım ekibinin çalışmasını planlama ve yönetmekten ve tasarımın geliştirme süreci boyunca ürün ve mühendislik ile etkili bir şekilde işbirliği yaptığından emin olmaktan, tasarım operasyonları (DevOps) rolünün sorumlu olduğu anlamına gelir.

DesignOps Nedir?

DesignOps, genel olarak bakıldığında aşağıdaki gibi zorlukları ele alan toplu bir terimdir:

  1. Büyüyen ve gelişen tasarım ekipleri.
  2. Doğru becerilere sahip kişileri bulma ve işe alma.
  3. Verimli iş akışları oluşturma.
  4. Tasarım çıktılarının kalitesini ve etkisini iyileştirme.

DesignOps’un amacı, tasarımcıların tasarıma odaklanabilmeleri için bu zorluklar için ölçeklenebilir çözümleri destekleyen süreçler ve önlemler oluşturmaktır.

DesignOps Nedir?

Yükselişteki DesignOps Rolleri ve Ürün Tasarım Trendleri

Sosyal medya her sektöre yön verdiği gibi ürün tasarım trendleri için de belirleyici bir rol oynuyor. Tasarımcılara sosyal medyadaki trendler önemli fikirler veriyor. 2019 yılında tasarım sektöründe en çok konuşulan konulardan biri tasarım sistemlerinin yaşadığı büyüme oldu. 2020 yılı itibariyle de DesignOps yükselişini zirveye taşıdı.

Tasarımcılar, tasarımın birçok sektörde her geçen gün daha fazla önem kazandığını belirtiyor. Within’in kurucusu ve tasarım Departmanı CEO’su ve Mia Blume, tasarım çalışmalarının iş hedeflerine uygulanmasına yönelik politikalar geliştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Tasarım konusunda nereden başlayacağınız konusunda bir fikriniz yoksa Resolve to Save Liles ürün ve tasarım direktörü Daniel Burka geriye dönük çalışmalara önem verilmesini öneriyor.

Just Enough Research yazarı Erika Hall ise tasarımcıların iş hedeflerine yönelik politikalarda sürece daha fazla katılmasının gerekliliği üzerinde duruyor.

2020 DesignOps Rollerinin Yükselişi

2020 yılında dünyanın birçok yerinde başarılı tasarımcılar öncülüğünde yeni DesignOps rollerine geçişte yoğun bir artış görülüyor. Tasarım Operasyonları Lideri rolüne sahip olan eski ürün tasarımcısı Lindsie Canton da bu sürecin öncüleri arasında yer alıyor.

DesignOps 2020 yılının ilerlemesiyle birlikte bir disiplin olarak kabul edilmeye başladı. Bu disipline gösterilen ilgide artış daha fazla tasarımcının rol değiştirmesini sağlıyor. Özellikle insanlar çalışmalarının meyvesini aldıkça, elde ettiği bilgileri ve deneyimleri paylaştıkça DesignOps ilgisi artan tasarımcı sayısı da artıyor. Dave Cunningham, Coop Digital bünyesinde DesignOps yöneticisi olarak görev yapıyor. Elde ettiği deneyimleri ve tüm çalışmalarını @DesignOps, Twitter hesabı üzerinden paylaşıyor.

DesignOps Nedir?

Son Ürün Tasarım Trendleri: Tasarım Sistemleri

Günümüzde tasarım araçlarının sayısında büyük artış yaşanması, son ürün trendlerini sistemler olarak karşımıza çıkıyor. Yaşanan bu artış da sektördeki gelişmeyi ortaya koyuyor. Tasarım sistemleri, işletmelerin ve firmaların çalışmalarını kolaylaştırabiliyor. Böylelikle tasarımcılar da gelişen araçlar sayesinde farklı bakış açıları kazanabiliyor. Etkili bir çalışma ortaya koymak isteyen tasarımcılar mutlaka profesyonel tasarım araçlarına başvurmalıdır.

Dijital dünyada her zaman Bill Gates tarafından söylenen “İçerik kraldır!” sözü geçerli. Tasarım sistemlerinde de bir içerik stratejisi olmalıdır. Profesyonel bir içerik stratejisine sahip tasarım sistemleri kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklanabilir.

Her ne kadar DesignOps rolleri değişse ve 2020 yılında yükselişi belirgin hale gelse de kullanıcı deneyimini geliştirmeyen politikalar hem markalaşmaya hem de kazançları arttırmaya engel olur.

Tasarım fikirlerinde kullanıcı deneyimi çok önemlidir. Bu yüzden tasarımcılar, kullanıcı ara yüzü tasarımına özen göstermelidir. Şimdi ürün tasarım trendleri yanında kullanıcı deneyimine odaklanalım!

Bir tasarım çalışmasında tasarımcının yöneticiyle etkileşim halinde olması gerekiyor. Yöneticilerin katılmadığı bir tasarım projesi sağlıklı ilerlemeyecektir. Tasarımcılar yöneticileri dahil ederken aynı zamanda kullanıcı ara yüzü tasarımının gücünü yöneticilere göstermeli ve onların da beğeneceği çalışmalar hayata geçirmelidir.

Tasarım Sürecine Yöneticiler Nasıl Katılır?

Tasarımcıların bir projede en zorluk yaşadığı durumlardan biri yöneticilerin tasarım sürecine katılmamasıdır. Yöneticilerin tasarım sürecine katılabilmesi için öneriler;

a) Yöneticileri sürece katarken onlardan izin istemekten kaçının. Sizler kusursuz kullanıcı ara yüzü tasarımlarınızı oluşturun ve direkt onlara sunmayı deneyin. Çalışmalarınızı yöneticilere göstererek ve ihtiyaçları karşılayarak onların desteğini alabilirsiniz.

b) Yöneticilere yaptığınız emrivakiler işe yaramazsa yöneticileri tasarım konusunda bilgilendirin. Bunun için tasarımın işletmeye ne fayda sağlayacağına, sizinle çalışmanın ne kadar önemli olduğuna, tasarımın neler kazandıracağına yönelik sunumlar oluşturun. Bu durumda en çok karşılaşılan sorunların başında yöneticilerin tasarımdan önce de başarılı olduğunu savunmaları geliyor. Böyle bir durumda yöneticileri tasarım sürecine katmanız imkansız olur.

c) Uğraşlarınıza rağmen yöneticileri tasarım sürecine dahil edemeyebilirsiniz. Verdiğiniz tasarım eğitimi de yönetici üzerinde etkili olmadıysa tasarım çalışmalarınızı yöneticinin taleplerine göre şekillendirebilirsiniz. Tüm çabalar geçersiz kaldıysa bir yönetici gibi düşünmeye başlamanız en doğru strateji olacaktır.

Ürün tasarım trendleri de kullanılarak gerçekleştirilen tasarım çalışmalarında her zaman kullanıcı deneyimini ön plana çıkarmanız gerekir. Bunun için araştırmalarınızı doğru yapmalı ve projelerinizi doğru planlamalısınız.

DesignOps Nedir?

Kullanıcı Deneyiminin Firmalara Finansal Etkisi

Tasarım çalışmasına bir yönetici gözünden bakmak istiyorsanız öncelikle finansal politikaya önem vermelisiniz. Yöneticiler genelde işletmelerine para kazandıracak çalışmaların mimarı olmak ve kazançlarına odaklanmak isterler.

İşletmelerin kullanıcı deneyimini arttıracak tasarımlar için belirli bir bütçeye ihtiyacı var. Profesyonel tasarımcılar yaptıkları tasarım projeleri karşılığında sizlerden belirli bir ücret alırlar. Burada üzerinde durulması gereken durum yapılan tasarımın işletmeye maliyetinden daha fazla para kazandırmasıdır. Yani yönetici için tasarım firmaya para kazandırıyorsa değerlidir. Bu yüzden kullanıcı deneyimi ve finansal planlamanın da doğru yapılması gerekiyor.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı İşletme Gelirlerini Nasıl Arttırır?

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı İşletme Gelirlerini Nasıl Arttırır?

Tasarımcı tarafından hayata geçirilen tasarım işletmeye kazanç getirmelidir. Bunun için kazandıracak bir sistem kurulması gerekir. İşletmeler için doğru bir ürün tasarımı ve başarılı pazarlama stratejileri ya da özgün bir sistem tasarımı gelirleri arttırabilir.

Kazanç amaçlamayan işletmeler ve üniversiteler harç ve bağış yoluyla para kazanır. Bir kuruluşun bu yolla gelir elde edebilmesi ve gelir toplayabilmesi için kuruluş tarafından yapılan çalışmaların görünürlüğünün arttırılması gerekir. Görünürlüğü arttıran bir tasarım bu tarz kuruluşların genel gelirlerini yükseltebilir.

Kullanıcı deneyimini arttırmanın anahtarı yeni kullanıcılara ulaşabileceğiniz pazarlama politikalarıdır. Günümüzde birçok ürün ve hizmet karmaşık bir hal aldı. Yeni kullanıcılar ürün ve hizmetleri yeteri kadar tanıyamıyor. İnsanlar tanıyamadığı ürün ya da hizmeti tercih etmiyorlar. Kullanıcı deneyimi tasarımı ürün ve hizmetlerin daha etkili tanıtılmasını sağlarsa yeni işlerden işletmeler daha fazla kazanabilir. Yeni kullanıcıların sorunlarına çözüm bulacak tasarımlar işletmelerin gelirini arttıracaktır.

Yöneticiler için işletmenin pazar payını arttırmak önemlidir. Ancak bu süreç biraz maliyetli olabilir. Burada da ürün ve hizmetlerin yeni kullanıcılar için gerekli olduğuna inandırılması gerekiyor. Bunu yapabilmek için de kullanıcıları doğru analiz etmeniz gerekiyor. Ürün tasarım trendleri konusunda başarılı çalışmalar yaparak, yeni müşteriler üzerinden daha fazla gelir elde etmek mümkündür.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.