Ke-Bot’un Tasarımı Saç Ekim Operasyonlarında Devrim Yaratıyor

Ke-Bot, saç ekim operasyonları ile ilgili memnuniyetsizliklere yol açabilen ve şimdiye kadar göz ardı edilmiş birçok probleme çözüm öneriyor.  Analiz yöntemlerini çok daha kapsamlı bir hâle getirmesi ve bireye özel planlama yapısı ile; kişiden kişiye oluşan farklılıkların operasyon sonucunu olumsuz yönde etkilemesinin önüne geçiyor. Robot, saç analiz yöntemlerini ilk kez bilimsel bir boyuta taşıyıp objektif veriler sunuyor, bu alanda teknolojik gelişimi olanaklı kılıyor ve sektörde büyük bir inovasyon ortaya koyuyor. Peki ama nasıl?

Yenilikçi saç analiz robotu Ke-bot görseli

Başlangıç

Dr. Koray Erdoğan projeden beklentisi, fotoğraf üzerinden manuel olarak yapılan ve sübjektif sonuçlar veren saç sayım işlemi için, yenilikçi yollarla daha kısa sürede ve bilimsel sonuçlar üretecek yeni bir ürün geliştirmekti.

Tasarım Araştırması

Mevcut saç analiz metotlarında başarı, tamamen işlemi uygulayan doktorun deneyimine kalmış bir durum. Operasyonu planlamak veya sonrasında başarı ölçümü yapmak adına objektif veri veren bir sistem mevcut değil. Analiz yöntemleri yeterince detaylı olmadığından beklentileri yeterince karşılamayabiliyor, hatta farklı bölgede kelleşmeye yol açabiliyor. Fakat bunlar şimdiye dek bir alternatif önerilmediği için fark edilmeyen sorunlar.

Proje Süreci

Mevcut süreç incelendiğinde konsept tasarlandı ve hastanın kafasını 360 derece tarayabilen, doğru sayım ve analiz yapabilen bir robot öngörüldü. Proje sahibi, daha önceki müşterilerimizden görüntü işleme teknolojileri üzerine uzman bir danışman ile eşleştirildi. Derin öğrenme algoritmaları ile desteklenen yapay zeka yazılımı geliştirildi. Taramayı yapan robotun fonksiyonları, stratejik yapısı, ergonomik analiz ve tüm tasarım süreçleri şekillendi.

Ürün ve Sonuç

Ke-Bot’un en büyük özelliği, saç derisini tamamen taramanın normal şartlarda 15 saat (4-5 gün) sürecek işlemi 45 dakikaya indirerek bütünsel bir analizi mümkün kılması. Bu sayede operasyon öncesi ve sonrasında kafada ancak %1’lik bir örnek bölgeye insan eliyle yapılan sayımın yerine, tamamen robot tarafından ve kafanın %100’ünde bütünsel bir analiz yapılabilmesi. Bu sayede de saç ekim operasyonunda büyük bir kolaylık sağlaması.

Sonuç olarak elde edilen kıyaslanabilir veriler,doktorun deneyimine bağlı subjektif sonuçlar yerine, sayımın hatasız, objektif ve bilimsel olmasını garantiliyor. Hastaya güven veriyor. Operasyon sonrası yeniden yapılan analizler başarıyı somut verilerle ölçebiliyor ve ürün sayesinde operasyon başarısının arttığı görülüyor. Hepsinden öte saç ekimi alanında bilimsel gelişmenin önünü açacak istatistiksel raporlar elde ediliyor.

Ürünü daha detaylı incelemek için ürün sayfasını ziyaret edebilir, videosunu ise YouTube kanalımızda izleyebilirsiniz. 
Ürünün tanıtım sayfası için ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.