Nexo Bilet Terminali

Nexo Bilet Terminali

  • Müşteri AMCO SA, Yunanistan
  • Yıl 2018
  • Hizmetler Endüstriyel Tasarım, Tasarım Mühendisliği, Arayüz Tasarımı, Hızlı Prototipleme, Üretim Yönetimi, Kalite Yönetimi, Maliyet Stratejileri

Toplu Taşımacılıkta Kolay Ödeme

Otobüs içi ödeme terminali

Nexo bilet terminali ve şoför paneli çok işlevli bir bilet cihazıdır. Ürün akıllı kartlar, basılı veya mobil QR kodları, NFC dahil çeşitli elektronik bilet ortam seçeneklerinin kullanılmasına olanak sağlar. Ayrıca banka kartları ve kredi kartlarını da destekleyen bir teknolojiye sahiptir. Böylelikle birçok farklı ödeme seçeneklerinin kullanımını elverişli kılar. Arman Tasarım, tasarım ve mühendislik süreçleri sonunda estetik, sağlam ve yüksek performans gösteren bir cihaz geliştirmiştir. AMCO Gr.  için geliştirilen bu ürün bir validatör, aynı zamanda araç şoförü için de bir bilgisayardır. Araç içi iletişim uç birimleri ile haberleşerek rota bilgileri, ödeme bilgileri ve kullanım seçeneklerini kontrol edebilmesini sağlamaktadır.

Endüstriyel Tasarım Tasarım Mühendisliği Arayüz Tasarımı Hızlı Prototipleme Üretim Yönetimi Kalite Yönetimi Maliyet Stratejileri
  • Paylaş:

Modern toplu taşıma ihtiyaçlarına göre tasarlanan Nexo bilet terminali, araç içi ödemeler için eksiksiz bir ücret toplama cihazı ile sürücü konsolunu birleştirir.
Sıra dışı tasarımı ve sağlam yapısıyla bu çok işlevli araç, bugünün ve geleceğin toplu taşıma araçları için idealdir. Cihaz çift yönlü kullanımı ile farklı tipte ulaşım araçlarına kolaylıkla monte edilir ve kullanılır.

Farklı Araç tipleri için Çok Eksenli Çözüm Sunan Ödeme Terminali

 

Otobüslerde ödeme amaçlı iki çeşit ana cihaz bulunmaktadır. Bunlardan biri otobüs sürücüsü tarafından kontrol edilen terminaldir, diğeri ise otobüs müşterileri için elektronik ödeme yapabilmeleri içindir. Nexo ile her ikisini birden barındıran yenilikçi bir tasarım gerçekleştirilmiştir. Araç yolcu giriş bölümünde bütünleşik olarak konumlandırılır. Bu ürün farklı araç tiplerine kolaylıkla konumlandırılabilir. Otobüs içerisinde diğer giriş kapılarında kullanılan Ödeme terminali ayrı SV-360 Validatör  tasarlanmıştır. Her iki cihazın tasarım özellikleri ile firmanın tasarım kimliği olgunlaşmıştır.

Nexo, otobüs sürücüsü konsolunu çok amaçlı ücret toplama yönetim cihazı ile birleştirir. Cihaz, araçtaki montaj konumu nasıl olursa olsun, hem X hem de Y ekseninde sürücüye ekran konumunu istediği biçimde ayarlama konforu sunar. Ergonomik özelliklerinin ötesinde, simetrik tasarımı sayesinde sürücü koltuğunun sol veya sağ tarafta olduğu fark etmeksizin küresel kullanıma olanak tanır. Ayarlanabilir konsol, cihazı farklı araç türleri için uygun hale getirir.

Hepsi Bir Arada Ödeme Sistemi ve Kullanıcı Dostu Ara-yüz

Farklı ödeme yöntemleri göz önünde bulundurularak tasarlanan cihaz içerisine farklı otobüs kullanıcılarının aşina olduğu alternatif ödeme yöntemleri entegre edildi. NFC kart okuyucularından, bilet yazıcılarına, elektronik ve basılı biletler için QR kod okuyucularına kadar mümkün olan tüm ödeme yöntemlerini bir araya getirdik. Farklı ödeme yöntemlerini simetrik bir şekilde yerleştirmek, özellikle mühendislik sürecinde üzerine eğildiğimiz önemli bir yenilikti. Tüm farklı yöntemler kolayca ayırt edilebilir bir biçimde entegre edildi.

Operasyon Akışı

Nexo Bilet terminali, hem tüm araç üstü ekipmanları yönetebilecek, hem de bağımsız çalışabilecek şekilde geliştirildi. Otobüse binen yolcular bilet satın alabiliyor, yazdırabiliyor, banka kartını kullanarak ödeme yapabiliyor ve geçebiliyor. QR kodu ile elektronik veya basılı bilet gösterebiliyor. Sürücü, Otomatik araç konumu ve gerçek zamanlı yolcu bilgi işlevlerini kontrol edebiliyor. Ayrıca aracın montaj konumundan bağımsız olarak sürücünün cihazı X ve Y ekseninde dilediği gibi hareket ettirmesi sayesinde ergonomik kullanımı destekliyor.

Ürün geliştirme çalışmalarında daha gelişmiş bir sürücü deneyimi yaratmak adına alternatif sürücü konsollarının ara yüzü incelenerek daha esnek fiziksel yapıda, kullanıcı dostu,  karmaşıklıktan uzak anlaşılır bir tasarım hedeflendi.

Tasarım ve Mühendislik İşbirliği

Amco Advanced Technologies, Elektronik bilgi görüntüleme sistemlerinin yanı sıra Mobilite teknolojilerinde lider sağlayıcılardan biri. Amco, uluslararası kalite standartlarına uygun şekilde, çevre sert  koşullarına dayanıklı ürünler geliştiriyor.  Saha operasyonu ve  hizmet sürekliliği sağlayan çözümleri,  ürün ve sistemleri ile sektörün önde gelen firmalarından.

Tasarım ve teknoloji özellikleri ile öne çıkan ürünler, düşük işletme maliyetleri ve uzun ömürlü yapıları ile rakipleri arasından kolaylıkla ayrışıyor. Amco için yaptığımız Nexo OBU projemizde, bugünün ve geleceğin ulaşım teknolojileri adına üst seviyede bir deneyim sunuyoruz. Tasarım çalışmalarından ürün stratejisine, verimlilik yönetimi ve ileri mühendislik çözümlerine kadar her aşamada rol aldık. Birlikte bugünün ve geleceğin otobüsleri için en gelişmiş hizmet sistemini ortaya çıkardık.

#YaşamİçinTasarla anlayışımızın bir ürünü olan Nexo, yenilikçi ve benzersiz yönleriyle IDA ve A -Design Awards başta olmak üzere iki tasarım ödülleri kazandı.

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.