Spark Araç Sinyali

Spark Araç Sinyali

  • Müşteri Armas Electronics, Ankara
  • Yıl 2014
  • Hizmetler Endüstriyel Tasarım, Tasarım Mühendisliği, Hızlı Prototipleme, Üretim Yönetimi, Kalite Yönetimi

Endüstriyel Ürün Tasarım

Güçlü bir tasarıma sahip olan Spark, polis ve güvenlik araçlarında kullanım için geliştirilmiş özel bir Işıklı sinyal “Lightbar” cihazıdır. Özel tasarlanmış lenslere sahip LED kitleri ışığın kuvvetini arttırır ve derin görüş olanağı sağlar. Diğer uyarı gruplarıyla iletişim kurma imkanına sahip Spark yumuşak geçişlere sahip akrilik formlarını dinamiş bir biçimde yansıtmaktadır. Yüksek performans hedefiyle tasarlanan ürün geniş akrilik yüzeyler hava akışı, titreşim ve çevre şartları göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Işıklı uyarı konfigürasyonu yanında sesli uyarı sistemiyle birlikte fonksiyonel bir endüstriyel ürün tasarım örneğidir. Arman Tasarım’ın yenilikçi tasarım anlayışı, tasarımdan üretim süreçlerine kadar yönettiği proje kategorisinde yarattığı farklar ile markanın pazarda ayrışmasını sağlamıştır.

Endüstriyel Tasarım Tasarım Mühendisliği Hızlı Prototipleme Üretim Yönetimi Kalite Yönetimi
  • Paylaş:

Güvenlik sektöründe faaliyetini sürdüren Armas Elektronik firmasının polis, ambulans ve güvenlik araçlarında kullanılmak üzere tepe sinyal cihazlarının tasarım ve mühendislik çalışmaları Arman Tasarım tarafından gerçekleştirildi.

Proje Özeti

Arman Tasarım, Spark Araç Üstü Sinyal Cihazı için endüstriyel tasarım çalışmaları yaptı. Modüler bir yapıda tasarlanan ürün, farklı araçlarla uyumludur. Ayrıca sinyalizasyon teknik aydınlatma konularında ek özellikler kazandırılan üründe ithal edilen parçalar yerine farklı optik ihtiyaçlara uygun özelleşmiş komponentler geliştirilerek ürün içeriğine kazandırıldı. Arman Tasarım aynı zamanda ürünlerin prototip ve kalıp süreçlerinin yönetimini gerçekleştirdi. Ürün, yapısal özellikleri ve sinyalizasyon performansı ile standartları sağladı ve firmanın sektörde önemli yer edinmesi sağlandı. Daha sonra firma için farklı tamamlayıcı ürünler geliştirilerek tüm ürün serisi tamamlandı.

Tasarımdan üretime akılcı proje yönetimi

Ürün ihtiyaçları yenilik fırsatları ve kullanım özellikleri incelenerek ürün stratejisi belirlendi. Mevcut elektronik donanımın ve aydınlatma sistemi özellikleri geliştirilerek teknik çalışmalar yapıldı. Ulusal ve uluslararası şartnameler incelenerek optimizasyon çalışmaları yapıldı. konsept tasarım önerileri geliştirildi. Mühendislik süreçleri paralel yürütülen projede farklı araçlara monte edilebilecek şekilde modüler yapı geliştirildi. Prototip ve sınırlı üretim gerçekleştirilerek saha testleri için olanaklar yaratıldı. Araç montajları yapılarak test aşamasına geçildi,  geri beslemeler alınarak mühendislik çalışmalar yönlendirildi. Teknik ve IP standartlarına göre geliştirmeler yapılarak final çalışan prototipler üretildi. Ürün kalıpları üretilerek seri üretim planlamaları gerçekleştirildi. Malzeme özellikleri ve üretim reçeteleri oluşturuldu. Pazar araştırmaları ve rakip analizleri, maliyet karşılaştırmaları ve fizibilite çalışmaları yapılarak verimlilik yaklaşımı oluşturuldu. Proje Akılcı tasarım ve yüksek verimlilik sembolü olarak sektörüne büyük değer katmış markanın pazarda önemli bir oyuncu haline gelmesine katkıda bulunmuştur.

Arman Tasarım, araç üzerinde aerodinamik geometriye sahip, ince özellikte ve tavana yakın şeklide konumlandırılabilen iç hacmi optimum kullanılmış bir ürün tasarımı gerçekleştirmiştir. Ar-Ge niteliği bakımından araç sinyaline LED aydınlatma modülleri ile aydınlatma çözümü sağlanmıştır. Spark sinyal için özel mercek geliştirilmiş ve uzun mesafeden kolay algılanabilen aydınlatma çözümü oluşturulmuştur. Araç üzeri projektör özellikli aydınlatma tasarımı gerçekleştirilerek araçtan inmeden gece devriyesinde kolay görüntüleme olanağı sağlanmıştır. Çok küçük bir alanda yine LED modülü ile konumlandırılan projektör araç yan cephelerinde yakın mesafede güçlü bir aydınlatma sağlamaktadır.

 

Yarının ürünlerini,
sizin için
tasarlıyoruz!

Haber bültenimize kaydolun

Arman Tasarım’ın dünyasından yeni ve ilham verici içerik için kaydolun.